Batık membran biyoreaktör sisteminde aktif çamur reolojisi
Activated sludge rheology in the membrane bioreactor system
- Tez No: 457761
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Konvansiyonel aktif çamur sistemlerine nazaran, membran biyoreaktör (MBR) sistemlerinin, biyolojik aktivitenin iyi kontrolü, patojenler ve birçok bakterinin olmadığı yüksek kalite çıkış suyu, daha küçük tesis büyüklüğü, daha uzun çamur bekletme süreleri, hidrolik bekleme süresinin bağımsızlığı, daha yüksek organik yükleme oranları, azalan çamur üretimi ve biyolojik prosesin hızlı devreye alınması gibi avantajları vardır. Bu çalışmada evsel atıksular 3 farklı SRT'de (20, 40, 80 gün) MBR sistemlerinde arıtılmış, kararlı hale gelen aktif çamurda reolojik ölçümler yapılmıştır. Bu reolojik veriler dört farklı matematiksel modele (Ostwald, Casson, Bingham, Herschel-Bulkley) uygulanmış ve aktif çamur numunelerinin reolojik özelliğinin belirlenmesinde en etkin model belirlenmiştir. Tüm uygulamalar sonucunda Bingham modelinin 3 farklı SRT'de işletilen sistemlerde aktif çamur numunelerini en iyi şekilde temsil ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With respect to conventional activated sludge systems, advantages of the MBR include good control of biological activity, high-quality effluent free of pathogens and most bacteria, smaller plant size, longer sludge retention times (SRTs) independent of the hydraulic retention time, higher organic loading rates, reduced sludge production, and rapid start-up of biological processes. In this study, sewage is purified in MBR systems at 3 different SRTs (20, 40, 80 day) and rheological measurements are taken from stabilized activated sludge. This rheological data are transferred to four existing mathematical models (Ostwald, Casson, Bingham, Herschel-Bulkley) and which model is more effective in determining rheological features of which sludge sample is determined which calculated R2 rate. As a result of all these applications, it is inferred that Bingham Model which is used in systems operated at 3 different SRTs, represent that activated sludge samples best.