Anahtarlamalı zaman gecikmeli sistemler için oturma zamanı en küçüklemesi
Dwell time minimization of switched delay systems
- Tez No: 457764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DELİBAŞI, PROF. DR. HİTAY ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, anahtarlamalı zaman gecikmeli sistemlerin kararlılığı için gereken oturma zamanının en küçüklemesi, sözde-konveks yarı-kesin optimizasyon yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Sistemin her bir alt sisteminin kararlığını incelemek için parçalı Lyapunov-Krasovskii fonksiyonelleri kullanılmış ve bu fonksiyonellerin türevinin negatif olduğu serbest ağırlık matrisleri yöntemi ile gösterilmiştir. Oturma zamanı koşullarının bulunması ve bu koşulların en küçüklemesi için iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Birinci yöntemde parçalı Lyapunov - Krasovskii fonksiyonelleri kullanılarak oturma zamanı için gerek koşullar ortaya konulmuş ve doğrusal matris eşitsizlikleri yöntemleri ile en küçükleme gerçekleştirilmiştir. İkinci yöntemde ise Lyapunov - Krasovskii fonksiyonelleri zamana bağlı planlanmıştır. Planlanmış fonksiyonelleri kullanarak oturma zamanının yeter koşullar ortaya konulmuş ve en küçükleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Nümerik örnekler aracılığıyla bu çalışmada geliştirilen algoritamaların literatürdeki geçmiş çalışmalardan daha iyi sonuçlar verdiği, karşılaştırılarak gösterilmiştir. Son aşamada, kararlılık analizi için elde edilen her iki yöntem kullanılarak oturma zamanınını en küçükleyen denetleyiciler sentezlenmiştir. Sentez algoritmaları, doğrusal olmayan koşulları art arda doğrusallaştırarak oturma zamanını en küçüklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, an upper bound of the switched delay systems are minimized via quasi-convex semi-definite programming techniques. Piecewise Lyapunov-Krasovskii functionals are introduced and the upper bound for the derivative of Lyapunov functionals are estimated by free weighting matrices method to investigate non-switching stability of each candidate subsystems. Two different methods are developed to determine an upper bound of the dwell time. In the first method, a sufficient condition for the dwell-time is derived using Lyapunov - Krasovskii functionals to guarantee the asymptotic stability of the switched delay system. In the second method, the Lyapunov - Krasovskii functionals are time scheduled. In both technique, the conditions are linear matrix inequalities. Numerical examples are given to illustrate the improvements over previously obtained dwell-time bounds. Using the two different results obtained in the stability case, we present nonlinear minimization algorithms to synthesize the dwell time minimizer controllers. The algorithms solve the problem with successive linearization of nonlinear conditions.