Şeker pancarı tarımında ekim zamanının verim ve kaliteye etkileri
- Tez No: 45777
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞEKER PANCARI (Beta vulgaris saccharifera L.) TARIMINDA EKİM ZAMANININ VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİ Nuran VURDU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celâl ER 1995, Sayfa : 66 Jüri : Prof. Dr. Celâl ER Jüri : Prof. Dr. Zeki Metin TURAN Jüri : Prof. Dr. Hasan Hüseyin GEÇİT Bu araştırma, 1994 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ. 'nin Şeker Araştırma Enstitüsü, Etimesgut Deneme İstasyonu'nda yürütülmüştür. Araştırmada KWS FIONA (0138) ve CYRANO (SES 901) Genetik Monogerm şeker pancarı çeşitleri 40 cm x 25 cm aralık mesafede 3 tekrarlamalı olarak 3 farklı zamanda (29 Mart 1994, 12 Nisan 1994 ve 26 Nisan 1994). ekilmiştir. Bu çeşitlerin pancar verimi, şeker varlığı (digestion), arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sodyum, potasyum ve zararlı azot (a- amino azot) varlığı belirlenmiştir. Buna göre bazı verim ve kalite öğeleri dikkate alınarak farklılıkların istatistik] olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek pancar verimi, l.ekim zamanı (29 Mart) ile Cyrano çeşidinde bulunmuştur. Buna karşılık en düşük pancar verimi 3.ekim zamanı (26 Nisan) ile Fiona çeşidinde bulunmuştur. En yüksek şeker varlığı, 2.ekim zamanı (12 Nisan) ile Fiona çeşidinden, en düşük şeker varlığı ise l.ekim zamanı (29 Mart) ile Cyrano çeşidinden elde edilmiştir. Arıtılmış şeker varlığı ve arıtılmış şeker verimi en yüksek l.ekim zamanı (29 Mart) ile Fiona çeşidinde, en düşük 3. ekim zamanı (26 Nisan) ile Cyrano çeşidinde tesbit edilmiştir. En yüksek sodyum (Na) değeri 2. ekim zamanı (12 Nisan) ile Cyrano çeşidinden, en düşük sodyum değeri ise 1. ekim zamanı (29 Mart) ile Fiona çeşidinden elde edilmiştir. Potasyum (K) değeri en yüksek 3. ekim zamanı (26 Nisan) ile Cyrano çeşidinde, en düşük 1. ekim zamanı (29 Mart) ile Fiona çeşidinde bulunmuştur. a-amino azot açısından en yüksek değer 3. ekim zamanı (26 Nisan) ile Fiano çeşidinde, en düşük değer 1 ekim zamanı (29 Mart) ile Cyrano çeşidinde tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pancar verimi, şeker varlığı, arıtılmış şeker varlığı, arıtılmış şeker verimi, sodyum varlığı, potasyum varlığı, zararlı azot (a-ami no azot) varlığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF SOWING TIME ON THE YIELD AND QUALITY OF SUGAR BEET (Beta vulgaris ssp. saccharifera L.) Nuran VURDU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Celâl ER 1995, Page: 66 Jury : Prof. Dr. Celâl ER Jury : Prof. Dr. Zeki Metin TURAN Jury : Prof. Dr. Hasan Hüseyin GEÇİT This research has been carried out at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1994. At this research, KWS FIONA (0138) and CYRANO (SES 901) which are the Genetic Monogerm sugar beet species had been sowed with a distance 40 cm x 25 cm, 3 replication and 3 different sowing time (March 29, 1994 ; April 12, 1994 and April 26, 1994). For there species; root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield, and sodium, potassium, harmful nitrogen ( a- amino nitrogen) contents were determined. The statistical analysis was made on some of these yields and quality characteristics whether the differences were statistically significant or not. From the results, Cyrano had the highest root yield on the first sowing time (March 29). Contrary of this, Fiona species had the lowest root yield at the third sowing date (April 26). The highest sugar content was on the second sowing date (April 12) in Fiona species and the lowest sugar content was on the first sowing date (March 29) in Cyrano species. Pure sugar content and pure sugar yield was the highest on the first sowing date (March 29) in Fiona species and the lowest values of these were on the third sowing date (April 26) in Cyrano species. The highest sodium (Na) value was on the second sowing date (April 12) with Cyrano species and, the lowest sodium value was on the first sowing date (March 29) with Fiona species. It was found that the highest potassium (K) value was on the third sowing date (April 26) with Cyrano species and, the lowest was on the first sowing date (March 29) with Fiona species. a-amino nitrogen content was found to be highest on the third sowing date (April 26) with Fiona species and, the lowest on the first sowing date (March 29) with Cyrano species. KEY WORDS : Root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield, sodium content, potassium content, harmful nitrogen (a-amino nitrogen) content.