Perlit, volkanik tüf, torf, kepek ve bunlara karıştırılan çeşitli maddelerin mantar (A.bisporus) misel gelişmesine etkisi ve bu ortamlar üzerinde mantar üretme olanaklarının araştırılması.
  1. Tez No: 45778
  2. Yazar: ŞEREF AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ PERLİT, VOLKANİK TÜF, TORF, KEPEK VE BUNLARA KARIŞTIRILAN ÇEŞİTLİ MADDELERİN MANTAR (A. bisporus) MİSEL GELİŞMESİNE ETKİSİ VE BU ORTAMLAR ÜZERİNDE MANTAR ÜRETME OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI Şeref AKSU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Atila GÜNAY 1995, Sayfa: 95 Jüri: Prof. Dr. Atüa GÜNAY Prof.Dr.Kaam AB AK ProfDr.Ruhsar YANMAZ Ülkemizde ilk kez yapılan bu araştırma, önemli bir reserve sahip olan ve kolayca temin edilebilen perlit, volkanik tüf, torf ve kepek ham maddelerini kullanarak kültür mantarı A. bisporus'tâ misel üretimi ve elde edilen misellerin mantar verimine etkisini araştırmak, ayrıca sıvı ortamda A. bisporus misellerini geliştirmek, bu misellerin verime etkisini araştırmak, son olarak da, perlit, volkanik tüf ve torf ortamlarını kullanarak su kültürü yöntemi ile kültür mantarı üretimini gerçekleştirmek amacıyla yapılmıştır. 3 bölüm ve 7 aşama halinde yapılan bu çalışmanın 1. ve 2. aşaması misel üretim çalışmaları bölümü olup, perlit, tüf, torf, kepek ve bunların değişik oranlarda sulandırılmış buğday lapası ve patates lapası ile karışımlarından oluşan 40 uygulama denemeye alınmış ve sonuçta buğday lapası uygulamalarından 10 uygulama seçilmiştir. Mantar üretim çalışmaları bölümü olan 3. ve 4. aşamada bu seçilen uygulamaların miseUerinin verime etkisi araştırılmış, deneme sonunda en uygun sonuçlar perlit + kepek miselinden elde edilmiştir (187.28-216.06 kg/ton kompost). 4. aşamada örtü toprağına misel karıştırılarak erkencilik açısından değerlendirilmiş, örtü toprağına karıştırmak için en uygun karışımın11 perlit + torf miseli olduğu ve komposta perlit + kepek miseli ekilerek, örtü toprağına da perlit + torf miseli karıştırıldığı takdirde 5.3 günlük bir erkencilik sağlandığı ortaya çıkartmıştır. Su kültürü çalışmaları olan 5., 6. ve 7. aşamada, su kültürü yöntemi ile misel üretimi amacıyla sıvı ortamda misel geliştirilerek sıvı ortam tespiti ve bu misellerin verime etkisi araştırılmış, sonuçta 1 ton kompost için % 2.8 KM (kuru madde) içeren 23.5 litre sıvı miselin yeterli ve en uygun olacağı ortaya çıkarılmıştır. 7. aşamada perlit, tüf ve torf materyalleri kullanılarak su kültürü yöntemi ile mantar üretimi amacıyla deneme kurulmuş ve üretim gerçekleştirilerek, yeni bir alternatif üretim yöntemi için ilk adım atılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kültür mantarı, Agaricus bisporus, su kültürü
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ph. D. Thesis STUDIES ON THE EFFECT OF PERLİTE, VOLCANIC TUFF, PEAT MOSS AND WHEAT BRAN MIXED WITH SUBSTANCES OF ORGANIC AND INORGANIC ORIGIN ON THE MUSHROOM (Agaricus bisporus) MYCELIUM GROWTH AND THE POTENTIAL OF THESE MEDIA FOR MUSHROOM PRODUCTION Şeref AKSU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervision ProfDr.Atila GÜNAY 1995, Page: 95 Jury: ProfDr.Atila GÜNAY ProfDr.Kaznn ABAK ProfDr.Ruhsar YANMAZ First in its series in Turkey, this study concentrates on the effect of perlite, volcanic tuff, peat moss and wheat bran, which are easily available in the country, on the mycelium growth of Agaricus bisporus as well as production of A. bisporus mycelium growth by aqua culture, its effect on yield, and finally, using perlite, volcanic tuff, peat moss media, to investigate the possibility of mushroom production by aqua culture method. The study consisted of 3 parts and 7 steps whose 1 şt and 2 nd steps covered mycelium growth studies comprised of perlite, tuff, peat moss and wheat bran and their mixture at different rates with wheat mush and potato mush totalling 40 units of which only 10 was chosen in the end. In the 3 rd and 4 th step at which mushroom productionIV was studied the above treatments were tested on mycelium growth. As a result, perlite and wheat bran mixture was found to be best medium (187.28 - 216.06 kg/ton compost). In the 4 th step in which mixing mycelium with the casing soil of different nature was tested on earliness, it was found that perlite peat moss combination appeared to be most suitable and when this combination used with the compost consisted of perlite wheat bran an earliness of 5.3 days was obtained. In the 5 th, 6 th and 7 th steps in which aqua culture studies were tested, the nature of the culture, for best mycelium growth and the effect of aqua culture grown mycelium on mushroom yield were tested. As a result, it was found that 23.5 liters of liquid mycelium is sufficient and most suitable for 1 ton of compost whose dry matter content is % 2.8. In the 7 th step perlite tuff and peat moss were used in different combinations for aqua culture grown mycelium to produce mushroom as a new method of culture and studies were found to be highly rewarding. This could well be an alternative production step to the conventional system. KEY WORDS: Cultivated mushroom, Agaricus bisporus, liquid culture, submerged culture