Hindi besisinde zinc bacitracin ve virginiamycin'in besi performansına etkileri
- Tez No: 45781
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HİNDİ BESİSİNDE ZINC BACITRACIN VE VIRGINIAMYCIN ' İN BESİ PERFORMANSINA ETKİLERİ Tülin AKSU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Necati IŞIK Prof.Dr.Mustafa ERGÜL Prof. Dr. Ekin TOKER 1995, Sayfa : 38 Araştırmada, Hindi besisinde rasyonlara büyütme faktörü olarak katılan Virginiamycin ve Zinc-Bacitracin ile büyüme, yem tüketimi, yemden yararlanmaya olan etkileri incelenmiştir. Hayvan materyali olarak üç aylık erkek Amerikan Bronz hindi palazları kullanılmıştır. üç grup halinde oluşturulan denemede, 1. Grup kontrol Grubundur. 2. Gruba Virginiamycin, 3. Gruba Zinc-Bacitracin ilave edilerek denemedeki rasyonlar oluşturulmuştur. Denemede hindilerin 12-16 haftalık yaş döneminde büyütme yemi, 16-20 haftalık yaş döneminde bitirme yemleri kullanılmıştır. Büyütme faktörü olarak rasyonlara katılan miktar 20 mg/kg Virginiamycin, 15 mg/kg Zn-Bacitracin'dir. Deneme gruplarının rasyon besin maddeleri içeriği aynı, katkıları ise farklıdır. Deneme sonu itibarı ile palazların canlı ağırlıkları kontrol Grubu, Virginiamycin ve Zinc Bacitracin uygulanan gruplarda sırasıyla; 9.4689 kg., 9.6533 kg, 9.3665 kg., olup aralarındaki fark önemsizdir (P>0.05). Ortalama yem tüketim toplamı 20.2048 kg., 20.6298 kg., 20.4016 kg ve aralarındaki fark önemsizdir (P>0.05). Ortalama canlı ağırlık artışı toplamı; 4.3036 kg., 4.5032 kg., 4.2222 kg. olup aralarındaki fark önemsizdir (P>0.05). Ortalama yem değerlendirme sayıları ise 4.6948 kg., 4.5810 kg., 4.8318 kg. olup aralarındaki fark önemsizdir (P> 0.05). Deneme sonunda; hindilerin canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri ve yemden yararlanma bakımından gruplar arasında istatistik! farklılık saptanmamıştır. Araştırma sonucuna göre; hindi besisinde rasyona 15 mg/kg Zinc Bacitracin, 20 mg/kg Virginiamycin katılmasının istatistik olarak farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, kesin yargıya varabilmek için küçük yaşta bu faktörlerin etkilerinin incelemeye alınması, seri araştırmalar yapılarak bu büyütme faktörlerinin kullanımında en uygun miktarın belirlenmesi ve de uygun miktarlarda kullanılırken ekonomik yönünün incelenmesi üzerinde durulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER : Hindi Besisinde Virginiamycin Hindi Besisinde Zinc Bacitracin Hindi Besisinde Büyütme Faktörleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF ZINC BACITRACIN AND VIRGINIAMYCIN ON THE FATTENING PERFORMANCE OF TURKEYS Tülin AKSU Ankara Universty Graduate Scool of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Necati IŞIK Prof.Dr. Mustafa ERGÜL Prof.Dr.Ekin TOKER 1995, Page : 38 In this study, the effects on the growth, the feed consumption and the feed conversion of“Virginiamycin and Zinc Bacitracin”as a growth factor added to rations during turkey feeding period are researched. The American Bronze turkey pOults are selected as a sample in this research and grouped in three baranches the first one is Control group, the second one is Virginiamycin Research group and the third one is Zinc Bacitracin Research group, the rations are prepared with these choices. In this research the growing ration in between 12th-16th weeks and the finishing ration in between 16th~20th weeks are tested 20 mg/kg Virginiamycin and 15mg/kg Zinc-Bacitracin are adeed to the rations as the growth factors in between 12th-16th weeks, the ingredients of the all groups are the same but the nutrients are different. As a result of experiment; The weights of the paults are as follows: 9.4689 kg., 9.6533 kg.., 9.3665 kg., the difference between them is irisingnif icant (P>0.05). The feed consumption of the paults are as follows; 20.2048 kg., 20.6298 kg, 20.4016 kg., the difference between them is insignificant (P>0.05). The average weight gain: 4.3036 kg., 4.5032 kg., 4.222 kg., the difference between them is insignificant (P>0.05). The averege feed conversion: 4.6948 kg., 4.5810 kg., 4.8318 kg., the difference between them is insignificant (P>0.05). At the end of the experiment the weight gain, the feed cunsumption, the feed conversion could not be recognized. In accordance with this study we can say that the usage of the antibiotics as a growth factor added to rations during turkey feeding period makes an extra expenditure. I strongly offer in this field of agricultural science on the fattening performance of turkeys to get more reliable and certain results a numbber of experiments must be made and the effects of these factors in the previous age intervals must be research. KEY WORDS: Virginiamycin in Turkey Poults, Zinc Bacitracin in Turkey Poults, Growth Factors in Turkey Poults.