Bazı sehiff bazlarının iyonlaşma sabitlerinin spektrofotometrik metotla tayini
Determination of ienization costants of some schiff bases with spectrophotometric method
- Tez No: 45780
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ BAZI SCHIFF BAZLARININ İYONLAŞMA SABİTLERİNİN SPEKTROFOTOMETRİK METOTLA TAYİNİ M. AbdülkadirAKAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Esma KILIÇ 1995 Sayfa:112 Jüri: Prof. Dr. Esma KILIÇ Prof. Dr. Mürşide TÜZÜN Doç.Dr. H. Basri ŞENTÜRK Bu çalışmada, salisilaldehit ve bazı mono sübstitüe anilinlerden hazırlanan 22 tane Schiff bazının iyonlaşma sabitleri %10, %30, %50, %70 Etil alkol içeren Etil alkol-su karışımlarında spektrofotometrik metotla tayin edildi. Sodyum perklorat bakımından 0,1 M olan perklorik asitli Schiff bazı çözeltileri 25 °C'da ve azot atmosferinde karbondioksitsiz ayarlı sodyum hidroksit çözeltileriyle titre edildi. Her baz ilavesinden sonra Schiff bazı çözeltilerinin pH değerleri ve spektrumlan kaydedildi. Spektrumlarda üç isosbestik nokta görüldü, önce spektrofotometrik titrasyon verilerinin grafiksel matriks-rank analizi yapılarak çeşitli alt dengeler arasında çakışmanın olup olmadığı kontrol edildi. 230-395 nm arasındaki çeşitli dalga boyu kombinasyonları için elde edilen A-diyagramlannın kesişen iki lineer doğrudan ibaret olduğu görüldü. Böylece titrasyon sisteminin rank'ının 2 olduğuna karar verildi. Bütün veriler hata sınırlan içinde A-diyagramlannın iki lineer kısımdan biri üzerine düştüğünden ve A-pH eğrilerinde pH 5-8 aralığında platolar gözlendiğinden, titrasyon eğrilerinin iki tek basamaklı alt sistemlere bölünebileceği sonucuna varıldı. Schiff bazlannın iyonlaşmasıyla ilgili p^ ve pK2 değerleri lineerteştirme metotlan kullanılarak hesaplandı. İyonlaşma sabitlerinin sayısal değerlerinin sübstitüentlerle ve etil alkolün mol kesri ile nasıl değiştiği araştırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Spektrofotometrik titrasyon, Spektrofotmetrik metot, İyonlaşma sabiti A-diyagramlan, Salisilaldehit, Anilin, Schiff bazı, Sodyum perklorat, Perklorik asit,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF IONIZATION CONSTANTS OF SOME SCHIFF BASES WITH SPECTROPHOTOMERIC METHOD M.AbdülkadirAKAY Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Esma KILIÇ 1995 Page:112 Jury: Prof. Dr. Esma KILIÇ Prof. Dr. Mürşide TUZUN Assoc. Prof.Dr. H. Basri ŞENTÜRK In this study, ionization constants of twenty-two Schiffs bases prepared from salicyialdehyde and mono subsituted anilines were determined spectrophotometrically in ethand- water mixtures of 10, 30, 50 and 70 % ethanol (v/v). The solutions of Schiffs bases containing perchloric acid and 0.1 M sodium perchlorate were titrated with carbondioxide-free standard sodium hydroxide dissolved in the corresponding solvents at 25° C, under nitrogen atmosphere. The pH values and the electronic spectra of Schiffs base solutions were recorded after each addition of titrant These spectra show three isosbestic points. It was first verified by graphic matrix-rank analysis of spectrophotometric titration data that there was indeed no overlap among the various subequilibriaThe corresponding A-diagrams showed the presence of two strictly linear segments for various wavelenghts combinations in the region 230-395 nm. Thus, the overall titration system has the rank s=2. Since all data points fell on one of the two linear segments within the limits of error and A-pH curves displayed flat maxima and plateaus at the pH 5-8, it was concluded that the titration curves could clearly be divided into two single-step subsystems. log Ki and logK2 values related to the ionization of iminnium hydrogen and phenol hydrogen of Schiffs bases were calculated using“the linearization method”. The trends in the values of ionization constants were examined in the terms of the nature of the substituents and the mole fraction of ethanol. Furthermore, the applicability of the Hammett equation to the effect of substituents in Schiffs bases is discussed. KEYWORDS: Spectrophotometric titration, Salicyialdehyde, Aniline, Sodium perchlorate, Perchloric acid, Schiffs base, Ionization constants, A-diagrams