Çevre kaynak envanterlerinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ile değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A Research on evaluation of environmental resources inventories using geographical information systems (GIS)
  1. Tez No: 45782
  2. Yazar: SABRİ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEVRE KAYNAK ENVANTERLERİNİN CO?RAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ (CBS) İLE DE?ERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA Sabri AKTAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nur SÖZEN 1995, Sayfa: 51 Jüri : Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Bu çalışma, kullanıcılara geniş olanaklar sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımlarının Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), alan kullanım kararları ve çevre politikaları gibi geleceğe yönelik planlamalarda temel veri grubunu oluşturan çevre kaynak envanterlerinin hazırlanmasında kullanılması ile planlamacıların ve yöneticilerin doğru, gerçekçi ve hızlı kararlar vermelerinin sağlanabileceğini, gerektiğinde güncelleştirme çalışmalarının kolaylıkla yapılabileceğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, çalışma alanı olarak seçilen Kurtboğazı Barajı ve yakın çevresine ilişkin kartografik veriler, bir CBS yazılımı (ARCCAD) yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılarak veri tabanı oluşturulmuştur. Ayrı katmanlar halinde bulunan bu verilerden istenilen katmanlar çakıştırılarak elde edilen veri gruplarından sorgulama ve analiz yapmaya elverişli yeni katmanlar elde edilmiştir. Ayrıca uygulamada kullanılan ARCCAD yazılımının olanakları, bir CBS' nde bulunması gereken genel özellikler bakımından değerlendirilerek olumlu ve olumsuz yanları belirtilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Çevre Kaynak Envanteri, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS)
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON EVALUATION OF ENVIRONMENTAL RESOURCES INVENTORIES USING GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEMS (GIS) Sabri AKTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Nur SÖZEN 1995, Page: 51 Jury : Prof. Dr. Nur SÖZEN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN The main purpose of this study is to prepare environmental resource inventories using Geographical Information System (GIS) software which provide wide opportunities for the users. This approach is especially important when dealing with future oriented planning and decision making activities such as Environmental Impact Assesment (EIA), land-use alternatives and environmental policies to create a reliable data base which can easily be updated so that planners and administrators can take proper, correct and fast decisions. For this purpose, Kurtboğazı Reservoir and its periphery is chosen as the case study area digitizing and transfering all relevant data to computer media by using a GIS software (ARCCAD) a database has been created layers, new layers to carry querries and analyses have been developed. Additionally, evaluating the general specifications involved in a GIS process positive and negative aspects associated with ARCCAD software used in this research have been identified. Key Words : Environmental Resources Inventories, Geographical Information Systems (GIS)