Mehmet Esat Serezli'nin Selimiye Camii Defteri içeriği ve mimarlık tarihi yazını açısından değerlendirilmesi
Mehmet Esat Serezli's Notebook Selimiye Camii and its evaluation according to architecture history literature
  1. Tez No: 457827
  2. Yazar: MEHMET CERCİS ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Mimarlık tarihi yazımı ile ilgili kaynak ve bibliyografya çalışmalarına bakıldığında; Osmanlıca olarak el ile yazılmış eserlerin, defterlerin ve notların çok fazla incelenmediği görülmektedir. Bu bağlamda Mehmet Esat Serezli'nin Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Türkçe/Latin harfleri ile yazı yazmayı bilmesine rağmen Osmanlıca olarak elle yazdığı“Selimiye Camii”isimli defteri; daha önce araştırılmamış, tamamen yeni bir kaynak olarak önem kazanmaktadır. Bu defterle ilgili olarak hazırlanan doktora tezi kapsamında söz konusu defter içerik olarak çözümlenmiş, yazıldığı dönemin mimarlık tarihi yazım problemi açısından ve koruma anlayışı bakımından irdelenmiştir. Böylece, eserde yazan bilgiler ve fotoğraflar ilgili bilim dalları ile paylaşılarak mimarlık tarihi yazımına yeni bir eser eklenmiştir. Ayrıca defterde bulunan belge niteliğindeki Selimiye Camii fotoğrafları ile eserin güncel durumu karşılaştırılarak caminin özgün değerlerini sürdürüp sürdürmediği tespit edilmiş ve camiye ilişkin mevcut bilgi zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a sound step of revealing a brand new source for architecture history and restoration studies. When reference and bibliography literature is examined, it is understood that especially notebook“Selimiye Mosque”(Notes of Serezli) and similar sources have not been explored yet. Therefore new content information and a category are added to literature by this study. Moreover the photographs that witness history, contribute to the current debate. Subject of this unique work is notebook“Selimiye Mosque”which has been protected by National Library in Ankara. A top down approach (from general to specific chain of logic) is followed in order for the work to be understood better. According to this; general information about the writer Mehmet Esat, literature of manuscripts in Turkey is shared in section 2 after the first introduction section. Third section is about the ideological situation of the first years of Turkish Republic.