Ku bant huni benzeri yarık dizi anten tasarımı
Ku band quasi horn slot array antenna design
  1. Tez No: 457826
  2. Yazar: MEHMET AKİF TULUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yarık dizi antenler genellikle dar bantta çalışan anten yapılarıdır. Huni antenler ise geniş bantta çalışan anten yapılarıdır. Anten tasarımımızda yarık dizi anten tasarımını huni benzeri yapıya uygun hale getirerek dar bantta elde edilen anten verimin bant genişliğini biraz daha artırmayı öngörerek tasarım çalışmaları başlamıştır. Yarık dizi anten tasarımlarında genellikle öngörülen 500 MHz'lik bant genişliği aralığı huni benzeri yapı entegre edilerek yaklaşık 2000 MHz'lik bant genişliğine getirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, dielektrik malzemenin anten yapısına etkisi incelenmiş ve huni benzeri yarık dizi antene uygun dielektrik malzeme entegre edilmiştir. Bu sayede anten açıklık verimi artırılmış ve anten ölçülerinden elde edilebilecek maksimum kazanç değerinin üzerinde kazanç elde edilmiştir. Anten dizilerinin beslemesini oluşturan yapı, düşük kayıplı dalga kılavuzu yapısına uygun tasarlanmıştır ve besleme girişi WR75 lnb giriş ölçülerine uygun ölçülerde belirlenmiştir. Bu sayede besleme girişine flanş yapılı lnb entegre edilerek KU bant sinyal IF sinyaline indirgenebilir. Yarık dizi yapısı ile dar bantta sağladığı yüksek performansı huni benzeri yapı ve dielektrik malzeme ile entegre olduktan sonra geniş bantta devam ettiren anten yapımız KU bantta yayın yapın tüm TV uydularında, ayrıca radar sistemlerinde kullanılabilcektir. Anten simülasyonları CST Studio Suite programında yapılıp, performans parametreleri incelenmiştir. Daha sonra tasarlanan anten gerçeklenip elde edilen sonuçlar simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slot array antennas are often working in a narrow band antenna. Horn antennas are working at the wide band. Slot array antenna design will be likened to quasi horn structure. Therefore, design works is started because of I predicted that the provided high antenna efficiency in narrow band by slot anenna will be at the wide band though quasi horn slot antenna. Slot antenna arrays are generally used with 500 MHz bandwidth, but I aimed 2000 MHz bandwidth though quasi horn slot antenna. İn addition, I examined to effect on slot antenna of dielectric materials and suitable dielectic material is integrated to surface of quasi horn slot antenna. Thanks to this, the antenna aperture efficiency is increased and dielectric loaded antenna is provided to gain above the maximum gain value can be obtained from the designed antenna sizes. The antenna feed is done with low loss waveguide structure and feed input is designed as suitable WR75 dimensions for KU band lnbs. So that Ku band signals can be convert IF signals with lnbs. Dielectric loaded quasi horn slot antenna array is provided high antenna efficiency at the wide band. This antenna will be used Ku band all TV satellites and some radar systems. Antenna simulations are realized in CST Studio Suite software, performance parameters have been examined. Then the antenna designs fabricated and measured their performances and were compared with the simulation results.