Farklı elemanlarla rijitleştirilmiş yapıların deprem etkisindeki doğrusal olmayan davranışlarının üç boyutlu olarak karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative study of nonlinear behavior of 3D structures with different stiffening members subjected to earthquake
- Tez No: 457828
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Depremler karakteristiği, yeri ve büyüklüğü kendilerine özgü olan doğa olaylarıdır. Bilindiği gibi yapı mühendislerinin çözüme kavuşturmak zorunda oldukları en önemli problemlerden birisi de yapıların depreme karşı güvenliklerini sağlamaktır. Zira depreme dayanıklı yapı tasarımında taşıyıcı sistem seçiminin önemi oldukça açıktır. Buna ek olarak daha gerçekçi sonuçlar elde edebilmek için doğrusal olmayan etkilerden geometrik doğrusal olmama ve malzemenin doğrusal olmaması durumlarını dikkate almak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı elemanlarla rijitleştirilmiş yapıların deprem etkisindeki malzeme bakımından doğrusal olmayan davranışlarının incelenmesi ve elde edilen bulguların karşılaştırılmasıdır. Bu inceleme zaman tanım alanında hesap yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu konuda daha önce gerçekleştirilen çalışmalara ve tezin amacına yer verilmektedir. İkinci bölümde çalışma ile ilgili genel teorik bilgilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde yapılan çalışmalar, bulgular ve irdelemeler sunulmaktadır. Dördüncü bölümde ise yapılan çalışmadan çıkarılabilecek bazı sonuçlar ve getirilen öneriler verilmekte olup bu bölümü kaynaklar listesi izlemektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada dikkate alınan tüm rijitleştirici elemanların yatay yerdeğiştirmeleri ve maksimum göreli kat ötelemelerini azalttıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are the natural events whose characteristic, location and magnitude are unique. It is known that one of the major problem faced by the structural engineers is to provide the earthquake safety of structures. In the earthquake resistant structural design, it is essential to select the structural form of a structure. In addition, in order to obtain more realistic results, nonlinear effects such as material nonlinearity and geometric nonlinearity must be taken into account. The objective of this study is to investigate materially nonlinear behaviors of structures with different stiffening members when it is subjected to earthquakes and to compare the results obtained. In the analyses, the time history analysis is used. This study has four main chapters. In the first chapter, previous studies and the purpose of this study are presented. In the second chapter, the general theoretical information about the study and the purpose of the study are given. In the third chapter, the studies made and the results are presented. In the fourth chapter, the conclusions drawn from the study and some suggestion are presented and this chapter is followed by a list of references. It is concluded that all of the stiffening members considered reduce the lateral displacement of the structures and maximum relative storey displacement.