Doğalgaz kombine çevrim santrallerinin Karadeniz ölçeğinde derin deniz deşarjı uygulamaları ve model çalışması
Deep sea discharge applications and model study on natural gas combined cycle plants in Black Sea
  1. Tez No: 457881
  2. Yazar: TOLGA AYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Derin deniz deşarjı sistemleri kıyısal alanda en sık kullanılan atıksu bertaraf yöntemlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı enerji ihtiyacımızı karşılamak için kurulan çevrim santrallerin Karadeniz Bölgesindeki derin deniz deşarjı uygulamalarını incelemek ve üretilen senaryolar ile modellemesini gerçekleştirmektir. Tez çalışması kapsamında, Karadeniz ortam koşullarını belirlemek amacıyla denizden SKKY Numune Alma ve Analiz Metotları Tebliği (2009) madde 12'de yer alan“Atıksu debisi 1000 m3/gün üzerinde olan tesislerin ise, derin deniz deşarjı noktasını 1 kilometre çevreleyen çember üzerinde numune alınması zorunludur”ibaresi göz önünde bulundurularak numuneler alınmış ve alınan numunelerle beraber SKKY Tablo 23'de yer alan sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen ve BOİ5 kriterleri ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler doğrultusunda derin deniz deşarjlarının endüstriyel ölçekli modelleme çalışmaları yürütülmüştür. Üretilen 6 farklı senaryo ile derin deniz deşarjını etkileyecek parametreler değiştirilmiş ve bunun sonucunda model yardımıyla denizde oluşan kirliliğin SKKY Tablo 23'e uygunluğu incelenmiştir. Atıksu sıcaklığı, deniz ortamı ile atıksu arasındaki sıcaklık farkı, atıksu debisi, difüzör boyu, deşarj derinliği gibi parametreler değiştirilmiş; buna karşın akıntı hızı, rüzgar hızı, ortalama derinlik, ortam yoğunluğu parametreleri Karadeniz koşullarına göre ayarlanmıştır. Üretilen bu farklı varsayımlar neticesinde derin deniz deşarjının Cormix 2 modeli kullanılarak Karadeniz'deki seyrelme mesafeleri belirlenmiştir. Belirlenen seyrelme mesafelerinin SKKY Tablo 23'de yer alan“Sıcak su deşarjları difüzörün fiziksel olarak sağladığı birinci seyrelme (S1) sonucunda karıştığı deniz suyunun sıcaklığını Haziran-Eylül aylarını kapsayan yaz döneminde 1°C'den, diğer aylarda ise 2°C'den fazla arttıramaz”hükmüne uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wastewater discharges to marine environment by marine outfall systems are the one of the most commonly used method of wastewater disposal in coastal regions. The aim of this study is to examine the applications of deep sea discharges in the Black Sea Region of the cycle power plants established to supply our energy needs and to carry out modeling with the produced scenarios. Within the scope of the thesis study, in order to determine the conditions of the Black Sea, it is stated in Article 12 of the Communiqué on Methods of Sampling and Analysis of WPCR of the Sea that the wastewater is more than 1000 m3 / day and that the deep sea discharge point is located on the circle. The samples were taken in consideration of the necessity to take samples“and measurements of some of the criteria in Table 23 were taken together with the samples taken. Industrial scale modeling studies of deep sea discharges have been carried out in line with the measurements made. The different scenarios produced have changed the parameters affecting the deep sea discharge and consequently the conformity of the sea pollution to the WPCR Table 23 has been investigated. Wastewater temperature, temperature difference between marine environment and wastewater, wastewater flow, diffuser length, discharge depth parameters were changed; whereas the flow rate, wind speed, average depth, and ambient density parameters are adjusted according to the conditions of the Black Sea. As a result of these different assumptions produced, dilution distances in the Black Sea were found using the Cormix 2 model of deep sea discharge. The dilution distances found are shown in Table 23 of the WPCR. ”The first dilution result physically provided by the hot water discharge diffuser is that the temperature of the seawater mixed is 1 ˚C in the summer period covering June-September and 2 ˚C in the other months can not increase "is examined.