Kombine çevrimli santral tasarımı
A Combined powerplant design
  1. Tez No: 93674
  2. Yazar: HALİS BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
KOMBİNE ÇEVRİMLİ SANTRAL TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Halis BİLEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 OZ Kombine çevrimli güç santralleri, gaz akışkanlı bir güç çevrimini buharlı bir güç çevriminin üst çevrimi olarak kullanan bir güç çevrimidir. En yaygın olarak kullanılan Brayton gaz türbin çevrimi ile Rankin buhar türbin çevrimidir. Bu kombine çevrimin verimi gaz çevrimi ve buhar çevriminin veriminin ikisinden de yüksektir. Bu sebeple yakıt, yatırım, personel bakım onarım giderleri, çevre sorunları gibi faktörlerle hem enerji hem de yatırım ve işletme ekonomisi yönünden kombine santraller tek tek gaz ve buhar santrali uygulamasına göre daha ekonomiktir. Ayrıca ülkemizin en önemli ihtiyacı olan elektrik enerjisinin üretimi için varolan buharlı veya gaz santrallerinin bileşik santrale dönüşümü de yapılabilmektedir. Doğalgazın ülkemize gelmesiyle birlikte kombine santralin ülkemiz için önemi artmıştır. Ayrıca ülkemizin en önemli ihtiyacı olan elektrik enerjisinin üretilebilmesi için kısa vadede en uygun çözümdür. Gaz çevrimi 30 MW olan buhar çevrimi ise buna en uygun şekilde gerçekleştirilen optimum şartlarda bir kombine çevrim santrali tasarlanmıştır. Bilim kodu : 625.05.04 Anahtar kelimeler : Enerji, kombine çevrim, atık ısı kazanı, doğalgaz Sayfa adedi : 174 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ali DURMAZ
Özet (Çeviri)
A COMBINED POWERPLANT DESIGN (M. Sc. Thesis) Halis BİLEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2000 ABSTRACT Combined powerplants are power cycles which uses gas fluid power conversion as a top conversion of a steam cycle. Most used ones are the Brayton gaz turbine cycle and Rankin steam turbine cycle. The efficiency of the combined cycle is higher than the efficiency of the both gas cycle and steam cycle. Therefore, in aspect of expenditure of fuel, investment, personel and maitenence expenditure, environmental problems, problems of busines enterprises, and also in aspect of both energy and investment - business enterprises' economy, combined powerplants are more economical than the both gas and steam cycles. Moreover, for production of the energy which need our country, gas and steam cycles can be converted to the combined powerplants. Also importance of the combined powerplants increased after the start of natural gas wage. And also, it is the most suitable solution in a short term to produce energy which is the impotant necessiry of Turkey. An optimum combined power plant, whose gas conversion is 30 MW and steam conversion is occured in the ideal cases, is designed. In this study, a design in optimum conditions are studied for 30 MW combined powerplant. Science code Key words Page number Adviser 625.05.04 Energy, combined cycle, waste heat boiler, natural gas 174 Prof. Dr. Ali DURMAZ