Natural gas fired combined cycle power plants and their role on Turkey electricity generation
Doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santralleri ve Türkiye elektrik üretimindeki yeri
- Tez No: 444701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye'de son yıllarda doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santralleri; ilk yatırım maliyetlerinin düşük olması, kısa sürede inşa edilebilmeleri, yüksek verimlerde çalışabilmeleri, kullanılan yakıt itibariyle çevreye verilebilecek zararın daha kontrol edilebilir olması ve ani yük taleplerinde kısa sürede işletmeye alınabilmeleri sayesinde diğer fosil yakıtlı termik santrallere göre yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen santrallar olmuşlardır. Ülkemizde 2002-2015 yılları arasında yapılan yatırımlarla, doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santrallerinin kurulu gücü %150 artarak 21.785,1 MW'a ulaşmıştır. Sadece son üç yılda ülkemizde değişik güçlerde 97 adet doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santrali işletmeye alınmıştır. İşletmeye alınan bu santrallerin toplam gücü 5.466,1 MW'tır. 2016-2019 yılları arasında inşa edilerek işletmeye alınması beklenen doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santrallerinin toplam kurulu gücü ise 5.502,3 MW'tır. 2015 yılı sonu itibariyle Türkiye elektrik üretiminin yaklaşık olarak %38'i doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santralleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu santrallerde kullanılan doğalgazın %99'u ithal edilmektedir. Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'de güncel enerji görünümü incelendikten sonra, ülkemiz elektrik üretiminde ilk sırada bulunan doğalgaz yakıtlı kombine çevrim santrallerinin teknik ve ekonomik değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca, bu santrallerin Türkiye elektrik üretimindeki yeri analiz edilerek, enerji yatırımlarında tercih edilmesinin nedenleri incelenmiştir. Sonuç bölümde ise jeopolitik olarak hassas bir coğrafyada bulunan Türkiye'nin, %99 dışa bağımlı olduğu bir enerji kaynağı ile elektrik üretiminin büyük bir kısımını sağlamasının oluşturacağı riskler dikkate alınarak, ülkemiz enerji politikalarında uygulanabilecek öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Owing to the low initial investment cost, can be built in a short time, high efficiency, its controllable environment damage and can be put into operation in a short period even sudden load demands, natural gas fired combined cycle power plants are mostly preferred by investors in Turkey in comprasion with the other fossil fuel thermal power plants in recent years. Between the years of 2002 and 2015, installed capacity of natural gas fired combined cycle plants are increased by 150% to 21.785,1 MW with the investments in Turkey. In the last three years, 97 of natural gas fired combined cycle power plants at various powers have been commissioned with the totally power of 5.466,1 MW. Between 2016 and 2019, 5.502,3 MW power of natural gas fired combined cycle power plants have been expected to be commissioned. Approximately 38% of Turkey's electricity production was carried out by natural gas fired combined cycle power plants in the end of 2015. 99% of the natural gas used in these plants is imported. In this study, after examining the current energy outlook in the world and in Turkey, technical and economic evaluations of natural gas fired combined cycle power plants which is at the first place in electricity production in Turkey are made. Then, the place of these plants in Turkey's electricity production was analyzed and the reasons for the choice were investigated in energy investments. In the conclusion, the risks of Turkey's electricity production with an energy source that is 99% dependent on external supply are emphasized and suggestions which can be applied to our country's energy policy are listed.