SSR markörleriyle yerel domates genotiplerinin akrabalık ilişkilerinin belirlenmesi
Determination of genetic relationships of local tomato genotypes using SSR markers
- Tez No: 457896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, yerel domates genotiplerinde SSR moleküler markörleriyle akrabalık ilişkilerinin belirlenmek amacıyla 16 adet 8 generasyon boyunca kendilenmiş domates hatlarına ait tohumlar ve 11 SSR primeri kullanılmıştır. Lokuslarda allel sayısı 5 ve 1 arasında değişmiştir. Kümeleme analizinden çıkan dendogram sonucunda iki ana grup gözlenmiştir ve ikinci grupta çok sayıda alt grup tespit edilmiştir. Onbir lokusuna göre analiz edilen 16 domates genotipinden en düşük genetik benzerlik 0.50 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we determined the genetic relationship among the self pollinated local tomato genotypes using 16 tomato seeds harvested from 8 generations and 11 SSR primers. The number of alleles ranged from 5 to 1 per locus. From cluster analysis, the dendogram was consisted of 2 main groups with group 2 the largest containing many subgroups. Sixteen genotypes were analysed by 11 SSR loci and the lowest similarity ratio observed between these genotypes was 0.50.