Bitkide sezyum biyobirikimi üzerine besin elementlerinin etkisi-sera denemesi
Impact of nutrients on cesium bioaccumulation in plant-greenhouse experiment
  1. Tez No: 457910
  2. Yazar: EYLÜL GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KULEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Radyonüklidler ile çevresel kirlenme, dünyada giderek artan bir sorundur. Bu sorunun giderilmesinde, fitoremediasyon, radyonüklidlerin kirlenmiş ortamdan uzaklaştırılmasında uygun bir yöntem gibi görünmektedir. Bu çalışmanın amacı, potasyum ve amonyumun kararlı izotop 133Cs birikimi üzerine etkisini belirlemek, Calla Palustris bitki türünün uygunluğunu değerlendirmek ve kirletilmiş ortamdan Cs uzaklaştırılmasında yaprak ve köklerinin rolünü değerlendirmektir. Bitkiler suni bir gölette yetiştirildikten sonra seraya taşınmıştır. Taşındıktan sonra sera içinde suda bekletilmiş ve bir haftalık adaptasyon periyodundan sonra kararlı izotop 133Cs'e (0.5 mM ve 10 mM CsCl) maruz bırakılmıştırlar. Potasyum, K2SO4 formunda üç farklı konsantrasyonda ilave edilmiştir. Amonyum ise NH4CI formunda üç farklı konsantrasyonda ve NH4NO3 formunda üç farklı konsantrasyonda ilave edilmiştir. Bitkilerin Cs seviyeleri, çözeltilere maruz bırakıldıktan 8 gün sonra ölçülmüştür. En fazla Cs birikimi, sadece Cs eklenmiş bitkilerde ölçülmüştür. K2SO4 eklenen bitki grupları içerisinde en yüksek Cs birikimi 10 mM CsCl ve 5 mM K2SO4 eklenmiş bitkilerde ölçülmüş olup, NH4CI ve NH4NO3 eklenen bitki grupları içerisinde ise en yüksek Cs birikimi 10 mM CsCl, 6 mM NH4Cl ve 3 mM NH4NO3 eklenmiş bitkilerde ölçülmüştür. Tüm birikimlerin, bitki yapraklarında köklerinden daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Calla Palustris bitkisinin fitoremediasyon için kullanıma uygun olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental contamination with radionuclides is a growing problem in the world. To overcome this issue, phytoremediation seems to be a suitable method for the removal of radionuclides from the contaminated environment. The aim of this study was to determine the impact of potassium and ammonium on accumulation of stable isotope 133Cs, evaluate the suitability of plant species Calla Palustris for phytoremediation and assess the role of its leaves and roots in the removal of Cs the from contaminated medium. The plants were grown in an artificial pond from which they were transferred to a greenhouse. After they were transferred, plants were hold in a water solution in a greenhouse and after one week of adaptation period were exposured to stable isotope 133Cs (0.5 mM and 10 mM CsCl). Potassium was added in three various concentrations in the form of K2SO4. Ammonium was added in three different concentrations in the form of NH4Cl and in three different concentrations in the form of NH4NO3. The level of Cs in plants was measured after 8 days of exposure to solutions. The highest cesium accumulation was in plants with added only Cs. The highest Cs accumulation among the K2SO4-added plant groups was measured in plants treated with 10 mM CsCl and 5 mM K2SO4. Furthermore, among the plant groups treated with NH4Cl and NH4NO3 were added, the highest Cs accumulation was measured in plants treated with 10 mM CsCl, 6 mM NH4Cl and 3 mM NH4NO3. It has been observed that all accumulation of 133Cs were measured more in leaves of plants than its roots. As a result of this study, it can be concluded that the Calla Palustris is suitable for phytoremediation.