Göreceli kaba yem kalitesi kriterine göre, mera bitkileri için kalite indeksi geliştirilmesi üzerine araştırmalar
Experiments on development of quality index in forage crops based on relative forage quality
  1. Tez No: 457911
  2. Yazar: REYHAN PINAR SÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amaçları, mera bitki türlerinin göreceli yem değerini (RFV) ve göreceli kaba yem kalitesini (RFQ) ve hayvanlar tarafından istekle tüketilen çok yıllık mera yem bitkilerinin RFQ'su ile bazı kalite parametreleri [ham protein (HP), asit çözücülerde çözünmeyen lifli bileşikler (ADF), nötral çözücülerde çözünmeyen lifli bileşikler (NDF), RFV ve metabolize edilebilir enerji (ME)] arasındaki ilişkileri belirlemek ve incelenen bitkilerin RFQ'suna göre bir kalite indeksi oluşturmaktır. Bitki örnekleri, Ladik Akdağ ve çevresindeki meralardan beş farklı zamanda (5 Mayıs'tan 5 Temmuz'a 2015 kadar 15 gün aralıklarla) toplanmıştır. Örnek toplama periyodu ve bölgesindeki bitki bulunabilirliği farklı olduğu için RFV ve RFQ'ya ait veriler, tekrarlama sayısı eşit olmayan“Tesadüf Parselleri”deneme desenine göre, RFQ ile bazı kalite parametreleri arasındaki ilişkiler belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İncelenen bitkilerin RFV ve RFQ'ları, toplama zamanı bağlı olarak düştüğü, ancak bu düşüşün bitki türüne bağlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determinate relative feed value (RFV) and relative forage quality (RFQ) of rangeland plants and relationships between some quality criteria [crude protein (CP), acid detergent fiber (ADF) neutral detergent fiber (NDF), FRV and metabolizable energy (ME)] and RFQ, and to formalize quality index regarding to RFQ. Plant examples were collected from Ladik Akdag and its around at five different time (from 5 May to 5 July, 2015 by 15 day intervals). Because availabilities of studied plants at the collection sites and/or sampling periods were different, the data with regard to RFV and RFQ were analyzed in a Randomized Parcels design when treatments have unequal number o f repetitions. To determinate the relationships between some quality criteria and RFQ was used Pearson correlation analysis. The RFV and RFQ o f rangeland plants decreased with ripening, but this decrease was extremely different among plant species.