Kapalı alanda konum belirleme sistemi
Indoor positioning system
  1. Tez No: 457953
  2. Yazar: HUSSEIN DOUGHANGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda konumlandırma sistemlerinin talebi önemli ölçüde artmıştır. Bu nedenle, iç mekân ortamlarında konumlandırma alanlarına ilişkin çeşitli çalışmalar ve projeler özel olarak oluşturulmuştur. Bu tez, kapalı iç ortamlarda insanlar veya nesneler için bir konumlandırma işlemi gerçekleştirmek adına uygulanan mevcut iç mekân konumlandırma teknolojileri ve teknikleri üzerine bir ankettir. Daha ayrıntılı olarak, bu makalede idealist Wi-Fi tabanlı konumlandırma sistemini bulmak için üç farklı senaryo test edilmiştir: İki erişim noktalı konumlandırma sistemi tabanlı Wi-Fi simülasyonu, üç erişim noktalı konumlandırma sistemi tabanlı Wi-Fi simülasyonu ve son olarak, hedefin hassas konum tahmini ile iyi bir öğrenme zamanını elde etmek için kümeleme algoritması uygulayarak büyük test alanlarında simüle edilmiş konumlandırma sistemi tabanlı Wi-Fi simülasyonunu içerir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the demand of the positioning systems has been increased significantly. For this reason, various studies and projects related to positioning fields have been established specially in indoor environments. This dissertation is a survey of the existing indoor positioning technologies and techniques that have been implemented to achieve a positioning process for people or objects in indoor environments. In more details, three different scenarios have been tested in this paper is to find the idealist Wi-Fi based positioning system : Simulation of positioning system based Wi-Fi with two access points, Simulation of positioning system based Wi-Fi with three access points and finally, simulation of positioning system based Wi-Fi simulated in huge test area by applying clustering algorithm to achieve a good execute time with precise location estimation of the target.