Jeomanyetik alan tabanlı düşük karmaşıklık odaklı kapalı alanda konum belirleme yöntemi
A geomagnetic field based low complexity oriented indoor positioning method
  1. Tez No: 794279
  2. Yazar: TEVFİK KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Jeomanyetizma, tüm dünyada var olan oldukça kararlı bir doğal sinyaldir. Cep telefonlarının yaygın kullanımı ile beraber Konum Tabanlı Servisler (LBS: Location-Based Services) ve bina içi yönlendirme uygulamalarının kullanımına olan ilgi göz önüne alındığında, iç mekan konum belirleme çalışmaları son zamanlarda hız kazanmış ve jeomanyetizmanın her yerde mevcut olma özelliği, jeomanyetik konum belirlemeyi umut verici bir teknoloji haline getirmiştir. Literatürde konum belirleme çevrimiçi ve çevrimdışı metodoloji ile yapılmaktadır. Kişi takibi için manyetik sensörler ve IMU'ların kullanılmasının yanı sıra; binadaki yürüyüş yollarının ve koridorların manyetik parmak izleri, çizge tabanlı arama yöntemi ile güncellenmektedir. Manyetik değişikliklerin normalden fazla olduğu alanlarda varyansa dayalı dinamik arabelleğe alma işlemi kullanılarak performanstan ödün vermeden toplanan verilerin verimli bir şekilde işlenmesinde avantaj sağladığı bu çalışma ile ispatlanmıştır. Ayrıca manyetik veri dizisi ile konum belirleme için ilk kez matrix profile tabanlı yol eşleştirme yöntemi kullanılmıştır. Bir ofis ve alışveriş merkezinde yapılan deneyler, önerilen sistemin 2.5 metre hata ile konum belirleme yapabildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Geomagnetism is a fairly stable natural signal that exists all over the world. Considering the widespread use of mobile phones and interests in using applications such as Location-Based Services (LBS) and indoor navigation, indoor geolocation studies have gained momentum recently and this ubiquitous feature of geomagnetism make geomagnetic localization an promising technology. In the literature, geolocation is done with online and offline methodology. In addition to using magnetic sensors and IMUs for person tracking; The magnetic fingerprints of the walkways and corridors in the building are updated with the graph-based search method. It has been proven by this study that areas where magnetic changes are more than normal provide an advantage in efficient processing of collected data without sacrificing performance using variance-based dynamic buffering. In addition, matrix profile-based path matching method was used for the first time for magnetic sequence-based positioning. Experiments with data collected from an office floor and a shopping mall reveal that the proposed system can determine position with an error of up to 2.5 meters.