Kapalı mekanlarda ble beacon kullanarak sunucu tabanlı konum takibi
Server based indoor location tracking using ble beaconn
- Tez No: 555256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KUTUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GPS (Küresel Konum Belirleme Sistemi) verisinin kullanılamaz olduğu kapalı mekanlarda konum belirleme işlemi mimarlık, mühendislik, inşaat ve pazarlama endüstrisi için son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Bina içerisinde kullanıcı varlığının tespiti ve izlenmesi, fabrikalarda çalışan ve mal takibi yapılması, bina acil durum müdahalelerinde insanların yönlendirilmesi, büyük fuarlarda belli bir pavyona nasıl gidileceğinin tarifi, havaalanında konum bazlı olarak hangi kapıdan girileceğine göre yön tayininin yapılması, büyük alışveriş merkezlerinde gidilmek istenilen mağazaya yön tarifi veya kişinin alışveriş merkezindeki lokasyonuna göre satışı arttırmak amacıyla ürün tanıtımı ve indirim fırsatı sunulması kapalı alanda konum tespitinin kullanılacağı yerlerden birkaç tanesidir. Gelişerek değişen teknoloji ile konum bulma işlemlerinin yapılması için birçok yöntem denenmiştir. Her çalışmada etkenler üzerinden sistemi daha verimli hale getirmek için yeni yöntemler denenerek çözüme ulaşılmaya çalışılmıştır. Yapılan v çalışmaların çoğu belli bir ortam için kullanıcının varlığını tespit etme üzerine kurulmuştur. Ancak değişen çevre şartları ve karmaşık fiziki yapılaşmalar kişinin değişen konumunun tespit edilmesi ve anlık olarak takip edilerek bu konum üzerinde yeni ve çeşitli işlemler yapma ihtiyaçları doğurmuştur. Bu ihtiyaçları karşılamak için mevcut teknolojilerin yetersiz kalması bu alanda yeni çalışmalar yapılmasının önünü açmıştır. Bu projede, kapalı alanda Beacon cihazları kullanarak hedef alan içinde kişiye ait konum yüksek hassasiyet ile tespit edilmesi ve sonrasında konumunu izleyip diğer kullanıcılar ile etkileşim kurabileceği mobil platformlar üzerinde çalışabilecek bir Android uygulama geliştirilmiştir. Bu sayede özellikle acil durum tahliye durumlarında ve diğer en kısa yoldan mağazaya veya havaalanındaki gişeye ulaşma vb. gibi günlük yaşantımız içinde hayatı kolaylaştıracak bir sistem oluşturulmuştur. Ayrıca uygulama için minimum konumlama hataları elde etmek için üçgenleme ve parmakizi algoritmaları üzerine çalışmalar yürütülmüş olup, algoritmaların uygulama üzerindeki başarımları test edilip detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the closed area where GPS (Global Positioning System) data is not available, location determination has become more important for the architecture, engineering, construction and marketing industries in recent years. Identification of user presence in the building, pursuit persons and goods in factories, direction of people in emergency situations, description of how to go to a pavilion in big fairs, direction setting according to location at which to enter from the airport, direction to the mall Or offering a product promotion and discount opportunity in order to increase sales according to the location of the person in the shopping center is a few of the places where indoor location determination can be used. Many methods have been tried to make location finding process with developing technology. In each new study, attempts have been made to reach solutions by testing new methods to make the system more efficient over the factors. Most of the work done is based on determining the user's presence for a given environment. However, vii changing environmental conditions and complicated physical structures have caused the need to identify the changing position of the person and follow the moment to make new and various operations on this position. The inadequacy of existing technologies to meet these needs has opened up new areas of work in this area. In this project, using the Beacon devices in the indoor space, an application developed to show instantaneously by detecting the position of the person within the target area with high sensitivity. With this work, we aim to detect location with high precision and to enable real-time monitoring of location by developing an Android application that can work on mobile platforms. In this case, especially in cases of emergency evacuation and other shortest way to reach the store or to the airport, etc. In addition, studies on triangulation and fingerprinting algorithms have been conducted in order to obtain minimum positioning errors for the application, and the performance of the algorithms on the application has been tested and elaborated.