Big data (büyük veri) ve geleneksel veri saklama ve işleme yöntemlerine etkisi üzerine bir araştırma
A study on big data and its effect on traditional data storage and access techniques
- Tez No: 457962
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAİK KAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyıl, bilgi çağı olarak adlandırılmaktadır. Bilgi/veri, tüm paydaşlar açısından çok değerli bir kaynak durumuna gelmiştir. Bütün kurum ve kuruluşlar bilgi/veriyi gelişim ve karar verme sürecinde yoğun olarak kullanır olmuşlardır. Büyüyen iş potansiyeli ve gelişen ilişkiler, bu bilgi/verilerin büyük bir hızla artmasına neden olmuştur. Dolayısıyla bilgi/veriyi toplamak, saklamak ve erişmek, kurum ve kuruluşların gelişim sürecinde büyük önem kazanmıştır. Gelişen bilgisayar teknolojisi ve bilgi/veriye duyulan gereksinim, bilgi/verinin saklama ve işleme teknikleri açısından sürekli bir gelişim göstermiştir. Bu çalışmada, giderek artan düzeyde bilgi/veriyi saklamak ve bunlara erişim tekniklerini incelemek ve yeni yaklaşımların söz konusu bu tekniklere etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Söz konusu çalışmada öncelikle geleneksel olarak nitelendirdiğimiz veri yapıları tekniklerinden söz edilmiştir. Daha sonra yine bu sınıfa giren veri tabanı ve veri madenciliği kavramları üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, büyük veri ve bunun geleneksel yöntemlere olan etkisi açıklanmaya çalışılmış ve örnek bir uygulama verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current century we live in is defined as the information age. Because of this, information/data has become a valuable resource for all stakeholders. All organisations are now intensely using information/data in their decision making processes. Growing business potentials and evolving relationships caused information/data to increase very rapidly. Thus, collecting, storing and accessing information/data has achieved a major importance in organisations' development processes. The innovations in computer technology and the demand for information/data have shown a continuous improvement from the aspect of storing and processing information/data. This study aims to investigate the continuously improving information/data storage and access techniques and the effects of new approaches on these techniques. In the study, firstly traditional data structure techniques are mentioned. Then the study goes on to explain the concepts of traditional database and data mining. In the final section, Big Data and its effect on traditional methods have been explained including the application of a typical example.