Batman ilinde yaşayan 13-18 yaş aralığındaki obez olgulara ait tiroit hormonu, lipit profili ve bazı kan biyokimya parametrelerinin retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of thyroid hormone, lipid profile and some blood biochemistry parameters in obese teenagers among 13-18 years old, living in Batman
- Tez No: 458066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Beden gelişiminin en hızlı olduğu dönemlerden birisi olan ergenlik döneminde obezite, eleştirilme, sosyal dışlanma ve utanç duygularının oluşmasına neden olabilmekte çocuğun okul başarısını, sosyal ilişkilerini ve fiziksel etkinliklere karşı olan tutumlarını etkileyebilmektedir. Dolayısıyla obezite oluşumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve ergenlik döneminde gelişebilecek sağlık sorunlarının çözümü ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple çalışmamızda, obezite gelişiminde rol oynadığı ifade edilen tiroid hormon düzeyleri ile vücut kompozisyonları arasındaki ilişkinin obez çocuklarda retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Batman Bölge Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği'nde, Ocak 2016 ve Aralık 2016 tarihleri arasında, biyoelektrik impedans analiz ölçümü yapılan ve aynı gün içerisinde hormon ve biyokimya parametreleri ölçülen 13-18 yaş aralığındaki 126 çocuk retrospektif olarak incelendi. Çocukların obezite durumları, demografik karakterleri, kas ağırlığı, kemik ağırlığı, yağ ağırlığı, yağ oranı ve bazal metabolizma hızının da dahil olduğu vücut kompozisyon değerleri ile birlikte serum serbest triiyodotironin (sT3), serbest tiroksin, tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve ferritin düzeylerinin de dahil olduğu kan parametre seviyeleri incelendi. Obez çocukların normal kilolu ve kilolu çocuklara göre anlamlı düzeyde yüksek total kolesterol, trigliserid ve düşük yoğunluklu lipoprotein seviyelerine sahip olduğu bulundu. Kontrol grubunun sT3 seviyeleri diğer iki gruba göre anlamlı oranda düşük; kontrol grubu TSH düzeylerinin ise obez çocuklara göre anlamlı düzeyde düşük olduğu bulundu. Çocuklara ait serum sT3 düzeylerinin vücut kütle indeksi, yağ ağırlığı ve yağ oranı değerleri ile anlamlı düzeyde pozitif; boy, kilo, beden yoğunluğu ve aktivite kalorisi değerleri ile anlamlı düzeyde negatif korelasyon gösterdiği bulundu. Çocuklara ait tiroid hormon düzeyleri ile vücut kompozisyon parametreleri arasında ortaya konulan ilişkiler çocuklarda obezite oluşumunda tiroid hormonlarının etkili olduğu bulgularını desteklemektedir. Bununla birlikte bu hormonların vücut kompozisyon değişimlerini nasıl şekillendirdiği ve vücut kompozisyonlarıyla tiroid hormon ilişkisinin çocukluk obezitesinin ve obezite ile ilişkili komplikasyonların engellenesinde nasıl bir katkı sağlayabileceğinin hücresel, deneysel ve klinik çalışmalar ile aydınlatılması gerekir.
Özet (Çeviri)
Obesity in adolescence which is one of the fastest periods of body development can cause humiliation, social exclusion and embarrassment and can affect the child's school achievement and attitudes towards social relations and physical activity. Therefore, it is very important to determine the factors affecting the formation of obesity, to solve the health problems that may develop during adolescence and to take necessary precautions. Thus, we aimed to retrospectively investigate the relationship between the body composition and the thyroid hormone levels which plays a role in obesity development in obese children. Between January 2016 and December 2016, 126 children aged 13-18 years who underwent bioelectrical impedance analysis measurements and whose hormone and biochemical parameters were measured at Batman Regional State Hospital Diet Policlinic on the same day were examined retrospectively. Obesity status of children, demographic characteristics, body composition values including muscle, bone and fat weight, fat content and basal metabolic rate, blood parameter levels including serum free triiodothyronine (fT3), free thyroxine, thyroid stimulating hormone (TSH) and ferritin levels were examined. Obese children had significantly higher total cholesterol, triglyceride and low-density lipoprotein levels than normal weight and overweight children. The control group's fT3 levels are significantly lower than the other two groups; TSH levels in the control group were significantly lower than those in obese children. It has been found that serum fT3 levels of children were significantly positive correlation with body mass index, fat weight and fat percentage values and negative correlation height, weight, body mass, and activity calorie values. Relationships between the thyroid hormone levels of children and body composition parameters prove that thyroid hormones are effective in the development of obesity in children. However, we need to enlighten how these hormones shape the body composition changes and how the body composition and thyroid hormone relation can contribute to the obstruction of childhood obesity and obesity-related complications with the help of cellular, experimental and clinical studies.