Obezite tanısı alan 55-70 yaş aralığındaki kadınlara ait vücut kompozisyon değerleri ile karaciğer enzim ve bilurubin düzeylerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of composition values with liver enzymes and bilurubin levels body of women aged 55-70 years diagnosed with obesity
- Tez No: 458065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Obezitede potansiyel karaciğer fonksiyon bozuklukları, etkileri ve diğer parametrelerle ilişkileri son yıllarda birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu temel olarak karaciğer enzimlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi esasına dayanmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda 55-70 yaş aralığındaki kadınlarda biyoelektrik impedans analizi ile ölçülen vücut kompozisyonlarının karaciğer enzim aktiviteleri ve bilurubin düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2016 ve Aralık 2016 tarihleri arasında Batman Bölge Devlet Hastanesi Diyet Polikliniği'nde vücut kompozisyon ölçümleri yapılan ve aynı günde karaciğer enzim ve bilurubin düzeyleri incelenen yaşları 55-70 arasında değişen 99 kadın retrospektif olarak değerlendirildi. Olgulara ait yağ ağırlığı, yağ oranı, kas ağırlığı, kemik ağırlığı ve bazal metabolizma hızı (BMH)'nın da dâhil olduğu vücut kompozisyon değerleri ile birlikte asparat amino transferaz, alanin amino transferaz (ALT), alkalen fosfataz(ALP), laktat dehidrogenaz (LDH), gama glutamil transpeptidaz (GGT) ve bilurubinin dahil olduğu kan parametre düzeyleri değerlendirildi. Obez kadınlara ait serum LDH aktivitelerinin kontrol grubu değerlerine göre anlamlı düzeyde yüksek; kilolu ve obez kadınların GGT aktiviteleri kontrol grubu değerlerine göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulundu. Serum ALT aktivitelerinin, mineral miktarı değerleri ile; serum GGT aktivitelerinin, vücut kütle indeksi (VKİ) değerleri ve metabolizma yaşı ile; serum LDH aktivitelerinin, VKİ, yağ ağırlığı ve yağ oranı değerleri ile anlamlı düzeyde pozitif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, serum üre düzeylerinin BMH ile anlamlı düzeyde negatif korelasyon gösterdiği bulundu. Çalışma bulgularımız yetişkin bireyler üzerinde yapılan araştırmalara benzer şekilde yaşlı bireylerde artan VKİ'inin karaciğer hastalıkları açısından bir risk oluşturabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle özellikle yaşlı obez bireylerde vücut kompozisyon bileşenlerinin karaciğer hastalıkları için bir risk faktörü olup olmadığının açıklığa kavuşturulması ve geniş katılımlı klinik çalışmalar ile ortaya çıkarılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Potential liver dysfunctions, its effects and its relation to other parameters in obesity have been the subject of many researches in recent years. However, most of these studies are based primarily on the comparative investigation of liver enzymes. Therefore, it was aimed to investigate the relationship between body composition measured by bioelectric impedance analysis and liver enzyme activities and bilirubin levels in women aged 55-70. Between January 2016 and December 2016, 99 women at the aged of 55-70, who underwent bioelectrical impedance analysis measurements and whose liver enzymes and bilirubin levels were measured at Batman Regional State Hospital Diet Policlinic on the same day, were examined retrospectively. The women's body composition values including fat mass, fat content, muscle mass, bone mass, and body composition values, and blood parameter levels including aspartic amino transferase (AST), alanine amino transferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), lactate dehydrogenase (LDH), gamma glutamyl trans-peptidase (GGT) and bilirubin were assessed. It was found that serum LDH activities of obese women were significantly higher than control group values, and the GGT activities of overweight and obese women were significantly higher than the control group values. It was found out that a significant correlation was found between serum ALT activities with mineral amount values; body mass index (BMI) values with serum GGT activities and age of metabolism; serum LDH activities with VKI, fat weight and fat ratio values. In addition, serum urea levels were found to be negatively correlated with BMH significantly. Findings of our study suggest that increased VKI in elderly individuals as in studies carried out on adult subjects may pose a risk in terms of liver diseases. It is therefore necessary to clarify whether the body composition components present any risk factors for liver diseases, especially in elderly obese individuals, and to be revealed by extensive clinical trials.