Batman ilinde yaşayan üçüncü dönem hamilelik sürecindeki annelerin evlilik kaliteleri ile durumluk kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between marriage quality and status anxiety levels of mothers in the 3rd trimester pregnancy living in Batman province
  1. Tez No: 906383
  2. Yazar: HÜMEYRA ŞAFAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hamilelik kadınların en önemli yaşam deneyimlerinden biri olarak biyolojik, fiziksel ve psikososyal değişimler yaşamasına yol açmaktadır. Gebelik sürecinin seyrine bağlı olarak durumsal kaygı, bireylerin çevresel bu değişimlere yönelik kaygısıdır. Aile içindeki uyum ve etkileşim kalitesi eşlerin farklı durumlarda birbirlerini desteklemesi, sevgisini göstermesi, şefkatle ve anlayışla yaklaşarak eşin psikolojik olarak rahatlatılmasına dayanmaktadır. Evliliğin kaliteli olarak algılanması eşlerin kaygı ile baş edebilmesi için önemli bir faktör olarak ele alınmaktadır. Bu araştırmanın amacı, üçüncü dönem hamilelerin evlilik kalitesi düzeyleri ile durumluk kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ise Batman İlinde bulunan özel bir hastanede takipleri yapılan üçüncü döneminde bulunan 200 hamileden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplam aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Spielberger ve arkadaşları tarafından (1970) geliştirilen ve Türkçeye Ayaz, Bilgin ve Mollaoğlu (2017) tarafından uyarlanan Durumluk Kaygı Ölçeği ve Hahlweg ve arkadaşları (1984) tarafından geliştirilen ve Kurt (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan Evlilik Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analiz SPSS 20 programı ile yapılmıştır. Araştırmada Ölçeklerin geçerlik analizleri, normallik testleri, betimsel analiz, tek yönlü ANOVA, bağımsız örneklem t testi, Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu ve basit doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; üçüncü dönem hamilelik sürecindeki annelerin durumluk kaygı düzeylerinin ortanın üstü olduğu ve düşük düzeyde evlilik kalitesine sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada ilk çocuğuna hamile kalan annelerin durumluk kaygı düzeylerinin ikinci çocuğuna hamile kalan annelerin durumluk kaygı düzeylerinden, 11-15 yıl arası evlilik yılına sahip üçüncü dönem hamilelik sürecindeki annelerin evlilik kalitesi şefkat boyutu düzeyleri 1-4 yıl arası, 5-10 yıl arası ve 16 yıl ve üstü evlilik yıllarına sahip annelerin düzeylerinden düşük olduğu belirlenmiştir. Araştırmada belirlenmiş diğer değişkenlere göre durumluk kaygı ve evlilik kalitesi düzeylerine yönelik farklılık belirlenmemiştir. Araştırmada üçüncü dönem hamilelik sürecindeki annelerin durumluk kaygı düzeyleri ile evlilik kalitesi alt boyutu şefkat arasında negatif yönlü zayıf, alt boyutlardan birliktelik/iletişim boyutu ve evlilik kalitesi düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Üçüncü dönem hamilelik sürecindeki annelerin durumluk kaygı düzeyleri ile evlilik kalitesi alt boyutu olan tartışma boyutu ile pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Üçüncü dönem hamilelerin durumluk kaygılarının %19,3 oranında birliktelik/iletişim ile ters yönlü tartışma ile aynı yönlü evlilik kalitesinin ise durumluk kaygılarının %16,3 oranında ters yönlü açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy, as one of the most important life experiences of women, causes them to experience biological, physical and psychosocial changes. Situational anxiety, depending on the course of the pregnancy process, is the anxiety of individuals about these environmental changes. The quality of harmony and interaction within the family is based on the spouses supporting each other in different situations, showing their love, and psychologically relieving the spouse by approaching them with compassion and understanding. Perceiving the quality of the marriage is considered an important factor for spouses to cope with anxiety. The purpose of this research is to determine the relationship between the marital quality levels and state anxiety levels of third-term pregnant women.Correlational survey model was used in the research. The study group of the research consists of 200 pregnant women in their third period at followed up in a private hospital in Batman province. In the study, the“Personal Information Form”was used as a data collection tool, the State Anxiety Scale developed by Spielberger et al. (1970) and adapted into Turkish by Ayaz, Bilgin and Mollaoğlu (2017), and the State Anxiety Scale developed by Hahlweg et al. 1984) and adapted into Turkish by Kurt (2018). The Marital Quality Scale was used. Analysis of the research data was done with SPSS 20 program. In the research, validity analyzes of the scales, normality tests, descriptive analysis, one-way ANOVA, independent sample t test, Pearson Correlation Analysis, Multiple and simple linear regression analyzes were performed. According to the results obtained in the research; It was determined that the state anxiety levels of mothers in the third trimester of pregnancy were above average and they had a low level of marital quality. In the study, the state anxiety levels of mothers who were pregnant with their first child were higher than the state anxiety levels of mothers who were pregnant with their second child, and the marital quality compassion dimension levels of mothers in the third period of pregnancy with 11-15 years of marriage were 1-4 years, 5-10 years and 16 years. It was determined that the levels were lower than those of mothers with years of marriage and above. No differences were found in the levels of state anxiety and marital quality compared to other variables determined in the study. In the study, a weak negative relationship was determined between the state anxiety levels of mothers in the third trimester of pregnancy and the marital quality sub-dimension compassion, and a negative moderate relationship was determined between the sub-dimensions togetherness/communication dimension and the marital quality level. It was determined that there was a positive, moderately significant relationship between the state anxiety levels of mothers in the third trimester of pregnancy and the argumentation dimension, which is the sub-dimension of marital quality. It was determined that the state anxiety of third-term pregnant women explained 19.3% of the state anxiety in the opposite direction, while the quality of marriage explained the situation anxiety in the opposite direction, and the quality of marriage explained the situation anxiety in the opposite direction, at a rate of 16.3%.