Türkiye myotis (Borkhousen, 1797) türünün c coğrafik varyasyonları (Chiroptera: Vespertilionidae)
  1. Tez No: 45807
  2. Yazar: NURSEL AŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE MYOTIS MYOTIS (BORKHAUSEN, 1797) TÜRÜNÜN CO?RAFİK VARYASYONLARI (CHIROPTERA: VESPERTILIONIDAE) Nurscl AŞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. İrfan ALBAYRAK 1995, Sayfa: 35 Jüri: Doç. Dr. îrfan ALBAYRAK Prof. Dr. A. Ömer KOÇAK Doç. Dr. Erkut KIVANÇ Bu araştırma, 1974 ile 1994 yılları arasında tüm Türkiye'den toplanmış ve kolleksiyonda bulunan 146 Myotis myotis (Borkhausen, 1797) örneğinin taksonomik bir değerlendirmesidir. Alttürlerin ayırıcı özellikleri, genel özellikleri, ekolojik özellikleri, post özellikleri, dış ve iç karakter ölçüleri ve yayılışları verilmiştir. Yaş tayinleri yapılan örneklerden ağırlıkla birlikte 19 dış ve 1 1 iç özellik ölçüleri alınmıştır. Türkiye Myotis mwf/Vlcri, bu türle ilgili Palcarktik bölgeden verilen kayıtlarla karşılaştırılmış ve Türkiye'de Myotis myotis myotis ve Myotis myotis macrocephalicus (Harrison ve Lewis, 1961)'un yayılış gösterdiği ve batıdan doğuya kadar geniş bir hibrid sahanın bulunduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Myotis myotis myotis, Myotis myotis macrocephalicus, Taksonomi, Alttür, Türkiye.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE GEOGRAPHIC VARIATION OF MYOTIS MYOTIS (BORKHAUSEN, 1797) IN TURKEY (CHIROPTERA: VESPERTILIONIDAE) Nursel AŞAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK 1995, Page: 35 Jury: Assoc. Prof. Dr. İrfan ALBAYRAK Prof. Dr. A. Ömer KOÇAK Assoc. Prof. Dr. Erkut KIVANÇ This study is a taxonomical evaluation of 146 specimens of Myotis myotis (Borkhausen, 1797) maintained in a collection which obtained from whole Turkey between 1974 and 1994. Diagnostic characters, general and ecological characteristics, fur colour, external and cranial measurements and distributions were given separately. The specimens aged were used for weight, 19 external and 11 cranial measurements. Turkish Myotis myotis were compared with record from Palaearctic Region and it was determined that Myotis myotis myotis and Myotis myotis macrocephalicus (Harrison ve Lewis, 1961) distributed in Turkey and from West Anatolia to East Anatolia, there have been existed a large hibridization area. KEY WORDS: Myotis myotis myotis, Myotis myotis macrocephalicus, Taxonomy, Subspecies, Turkey.