İlk dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı alan erişkin DEHB olgularının serum adrenomedullin, ghrelin, oreksin A, yüksek moleküler ağırlıklı adiponektin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum ghrelin, adrenomedullin, high moleculer weight adiponectin, orexin a levels in adult attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) patients with first-time diagnosis
  1. Tez No: 458091
  2. Yazar: ELİF NURGÜL SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE CEYHAN BALCI ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada DEHB tanısı alan kişilerde Adrenomedullin (ADM), Ghrelin, Oreksin A (OXA), Yüksek Moleküler Ağırlıklı Adiponektin (HMWA) düzeyleri incelenerek DEHB etyopatogenezindeki rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma örneklemini 18-60 yaş aralığında DEHB tanılı 42 kişiden oluşan vaka grubu ve sağlıklı 46 kişiden oluşan kontrol grubu oluşturmuştur. Tüm katılımcıların ayrıntılı klinik değerlendirilmesinden sonra DSM-IV'e Dayalı Erişkin DEB/ DEHB Tanı ve Değerlendirme Envanteri, Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Barrat Dürtüsellik Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Yeme Tutumu Testi uygulanmış, ayrıca kişilerin açlık kan örneklerinde serum HMWA, ADM, ghrelin, OXA ile glukoz, insülin, total kolesterol, trigliserid, Düşük Dansiteli Lipoprotein (LDL), Çok Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (VLDL), Yüksek Dansiteli Lipoprotein (HDL) düzeyleri çalışılmış ve bel çevresi, kan basıncı, boy, vücut ağırlığı ölçümleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, fazla kilolu ve obez kişiler DEHB grubunda kontrollere göre anlamlı oranda daha fazla bulunmaktadır. DEHB'lilerin kontrollere göre bel çevresi anlamlı olarak yüksek ölçülmüş, serum ADM ve HMWA düzeyleri anlamlı oranda yüksek, OXA ve ghrelinleri ise anlamlı olmayan düzeyde yüksek bulunmuştur. DEHB tanılı kişilerde OXA ile Turgay Ölçeğindeki dikkat eksikliği puanları arasında anlamlı oranda negatif korelasyon saptanmıştır. OXA düzeyi, bileşik tip DEHB tanılı grupta diğer gruplara göre anlamlı oranda düşük, dikkat eksikliği olan tip DEHB'lilerde bileşik tip gruba göre ise anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Serum HMWA, ADM, ghrelin, OXA düzeylerinin DEHB etyopatogenezindeki yerinin daha iyi anlaşılması için daha geniş örneklemi olan çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the role of adrenomedullin in the etiopathogenesis of ADHD. The study sample consisted of 42 people with ADHD between the ages of 18-60 (Case group) and 46 people which was healthy (Control group). Adult ADD / ADHD Diagnostic and Assessment Inventory based on DSMIV, Wender-Utah Rating Scale (WURS), Adults Attention Deficit Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS), Barrat Impulsivity Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale, Eating Attitude Test were administered after detailed clinical evaluation of all participants. In addition, serum HMWA, ADM, ghrelin, OXA, glucose, insulin, total cholesterol, triglyceride, low density lipoprotein (LDL), very low density lipoprotein (VLDL) and high density lipoprotein (HDL) levels were studied in fasting blood samples of the subjects and waist circumference, blood pressure, height, body weight measurements were made. As a result of the study, overweight and obese people were significantly more likely to be in the ADHD group than controls. The waist circumference, serum ADM and HMWA levels were significantly higher in patients with ADHD than in controls. OXA and ghrelin levels were higher in patients with ADHD but that was not significant. A significant negative correlation was found between OXA and attention deficit scores in the Turgay Scale in ADHD patients. OXA levels were significantly lower in the group with combined type ADHD than the other groups and significantly higher in ADHD patients with attention deficit than in the combined type group. Studies with larger samples are needed to understand the role of serum HMWA, ADM, ghrelin, and OXA levels in the etiopathogenesis of ADHD better.