Çocuk lösemi hastalarının febril nötropeni ataklarında pentraksin-3 düzeyinin C-reaktif protein ile karşılaştırılması
Comparison of pentaxin-3 levels with C-reactive protein in febrile neutropenic attacks of childhood leukemia patients
  1. Tez No: 458094
  2. Yazar: HURİYE BEGÜM GÜNEY KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Pediatrik akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalarında mortalitede başlıca belirleyici, febril nötropeni atakları olarak bilinmektedir. Hastalığın yönetimi, hastenede yatış süresinin kısaltılması, morbiditenin en aza indirgenmesini amaçlayacak şekilde antibiyotik tedavi rejiminin derhal başlanması konusunda febril nötropeni ataklarında erken tanı önem arz etmektedir. Günümüzde yapılan çalışmalarda rutin kullanımda olan CRP'in halen enfeksiyon konusunda sensitivitesini koruduğu bilinmektedir. Ancak enfeksiyon varlığında kanda geç dönemde yükselen CRP değerleri febril nötropeninin erken tanı almasında ve uygun antibiyotik tedavilerinin başlanabilmesindeki rolü kısıtlayıcı olmaktadır. Bu nedenle hastalara çoğu kez ampirik tedaviler başlanarak febril nötropeniye bağlı mortalitenin azalmasına çalışılmaktadır. Çalışmamızın amacı yeni enfeksiyon belirteçlerinden PTX-3'ün febril nötropeni ataklarındaki yükseliş paterninin CRP ile karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırmayı hastanemizde izlenen ALL hastalarının febril nötropeni ataklarının başlangıcında ve takip eden 48'nci ve 72'inci saatlerdeki CRP değerleri ile eş zamanlı alınan serum örneklerinde PTX-3 değerlerini karşılaştırdık. Sonuç olarak hastalardan alınan kan değerlerinde CRP de, febril nötropeninin ilk gününden itibaren azalma eğilimi gözlenmiş ve bu durum antibiyotik tedaviye yanıt olarak değerlendirilmiştir. PTX-3'ün tedavi süresince ölçülen kan düzeylerindeki değişimler CRP ye göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The major determinant of mortality in pediatric acute lymphoblastic leukemia (ALL) patients is known as febrile neutropenic episodes. Early diagnosis of febrile neutropenic episodes is crucial in the management of the disease, the shortening of the hospitalization period and the prompt initiation of the antibiotic treatment regimen aimed at minimizing morbidity. It is known that CRP, which is routinely used in current studies, still maintains sensitivity to infection. However, CRP values that are elevated in the late stage of infection are limiting the role of early diagnosis of febrile neutropenia and the initiation of appropriate antibiotic therapy. Therefore patients often start empirical treatments depending on the mortality reduction in the febrile neutropenia. The aim of our study is to compare the rise pattern of PTX-3 which among the new infection markers with CRP in the febrile neutropenic attacks. We compared the PTX-3 values in serum samples taken at the beginning of the febrile neutropenic episodes of ALL patients followed in our hospital and at the following 48th and 72th hours in the same time as the CRP values. As a result, there was a tendency for CRP to decrease after the first day of febrile neutropenia, and this was evaluated in response to antibiotic treatment. Changes in blood levels measured during treatment of PTX-3 were not statistically significant relative to CRP