Çocuklarda demir eksikliği anemisinde girelin obestatin nesfatin düzeyi
Evaluation of ghrelin, obestatin, nesphatin levels in children with iron defficiency anemia
- Tez No: 458096
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY GÜRSES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Demir eksikliği anemisi (DEA) en sık görülen nutrisyonel anemi çeşididir. En çok karşılaşılan klinik şikayet ise iştahsızlıktır. Vücutta iştahın düzenlenmesinde görevli birçok karmaşık mekanizma ve hormon bulunmaktadır. DEA de görülen iştahsızlığın etiyolojisinin aydınlatılmasına yönelik sınırlı sayıda literatür çalışması bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı; DEA tanısıyla izlenen hastalar ile sağlıklı kontrol grubu arasında iştah düzenleyici hormonlar olan girelin, obestatin, nesfatin-1 düzeyi arasında anlamlı fark var mıdır sorusuna cevap aramaktır. Çalışmamızda DEA tanısı konulan 50 çocuk hasta ile 50 sağlıklı kontrol grubu alındı. Tüm olgulardan 8 saatlik açlık sonrasında hemogram, serum demir, demir bağlama kapasitesi, serum ferritin, serum girelin, serum obestatin, serum nesfatin düzeyine bakıldı. DEA grubu ve kontrol grubu arasında serum girelin ve serum nesfatin düzeyi arasında istatiksel fark saptanırken (p0,05). Bu çalışmayla çocuklarda DEA'da görülen iştahsızlığın sebebinin iştahı baskılayan nesfatin-1 düzeyinin kontrol grubuna göre artmış olmasına bağlamaktayız. Girelin düzeyindeki artışın ise, nesfatinin baskıladığı iştahı arttırmaya yönelik kompanzasyon mekanizması olduğunu düşünüyoruz. Obestatin ile ilgili olarak anlamlı değişiklik saptamadık. İştah üzerinde birçok hormonun etkili olması nedeniyle DEA'de görülen iştahsızlığı açıklayacak kontrollu, geniş kapsamlı ve uzun dönemi içeren kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia (IDA) is the most prevelant nutritional anemia. The most commonly presenting symptom is loss of an appetite. There is a lot of complicated mechanisms and hormones exists in an organism that regulates an appetite. However there is a few study find in literature that evaluate mechanism of an appetite loss in IDA. The aim of this study, respond the question of is there any significant difference of appetite regulatory hormones, ghrelin, obestatin, nesphatin-1 levels in between healthy controls and IDA patients. In our study was include 50 children diagnosed with IDA and 50 healthy controls. Complete blood count, serum iron, iron binding capacity, serum ferritin, serum ghrelin, serum obestatin, serum nesphatin levels were measured in all participants after 8 an hours starvation. Statistically significant difference was found between the IDA and controls groups for the ghrelin and nesphatin levels (p0.05). According to our study, we thought that the reason for loss of an appetite in IDA was depended on increased in nesphatin-1 levels which that depressed an appetite. Ghrelin levels could increase as compansation to loss of an appetite secondary increased in nesphatin. There was not found significant difference in obestatin levels. Larger, randomised controlled studies were needed to evaluate loss of an appetite in IDA because lots of hormones regulate an appetite in IDA.