Demir eksikliği anemisinde tedavinin, ghrelin ve leptin düzeylerine ve iştaha etkisi
The effect of therapy on plasma ghrelin and leptin levels, and appetite in children with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 247632
  2. Yazar: NURAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KARAKELLEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Demir eksikliği anemisinin iştahı ve büyümeyi olumsuz etkilediği bilinmektedir.Ghrelin, gastrointestinal sistemden salınan ve açlık hissi uyandırdığı bilinen birhormondur. Santral ve/veya periferik yolla verilmesi iştahı ve besin alımını artırır. Leptinise iştahı baskılayan iyi tanımlanmış bir afferent doygunluk faktörüdür.Bu çalışmanın amacı, yaşları 12-24 ay arasında değişen izole nutrisyonel demireksikliği anemisi tanılı çocuklarda tedavinin, serum ghrelin ve leptin düzeylerine veiştaha olan etkisini araştırmaktır.Çalışmaya yaşları ortalama 17,09±3,5 ay olan 22 olgu alındı. Demir eksikliğianemisi tanısı klinik ve laboratuvar bulgularla konuldu. Olgulara 3 ay süreyle 5mg/kg/gün demir tedavisi verildi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası antropometrikölçümleri yapıldı; hemogram, serum demir, transferrin, ferritin, plazma ghrelin ve leptindüzeyleri ölçüldü ve 3 günlük diyet listeleri kaydedilerek günlük kalori, protein vekarbonhidrat miktarları belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that iron deficiency anemia effects appetite and growth negatively.Ghrelin is a hormone which is secreted from gastrointestinal tract and stimulatesstarvation. Its application by central or peripheral way increases appetite and nutrition.Leptin is a well-defined afferent satiety factor that supresses appetite.The aim of this study is to investigate the effect of therapy on plasm ghrelin andleptin levels, and appetite in children aged between 12-24 months with isolatednutritional iron deficiency anemia.Cases with the mean age of 17,09±3,5 months were admitted to the study. Irondeficiency anemia was diagnosed by clinic and laboratory findings. All cases weregiven 5 mg/kg/day iron therapy for three months. Before and after therapy,anthropometric measurements were recorded and count blood cell, serum iron,transferrin and ferritin, plasma ghrelin and plasma leptin levels were evaluated. Thedaily calorie, carbohydrate and protein intakes of cases were calculated from a threeday diet recorded before and after therapy.