The comparison of the effects of newly designed miniscrew supported class III corrector (msciiic) and conventional facemask in class III growing patients
  1. Tez No: 458115
  2. Yazar: TALAL MOHAMED YOUNIS ALHAJALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni dizayn edilmiş Klas 3 düzeltici mini-vidalarla desteklenmiş ve konvasyonel yüz maskesi ile gelişim dönemindeki maksiller defektli Klas 3 hastalarının değerlendirmek ve karşılaştırmaktı. Bu çalışmada iki tedavi grubu ve bir kontrol grubu tahsis edilmiştir. İlk grup, mscIIIc ile tedavi edilen ve ortalama yaşları 11.86 ± 0.95 yıl olan 7 erkek ve 2 kadındı. İkinci grup, hızlı maksiller genişletme yapılmış ve ortalama yaşları 11.09 ± 0.78 yıl olan 5 erkek ve 7 kadındı. Üçüncü tedavi edilmemiş kontrol grubu, ortalama yaşları 11.00 ± 0.83 yıl olan 5 erkek ve 7 kadındı. Yüz maskesi günde 16 saat ve 500g. Kuvvetle uygulandı. Okluzal düzleme göre 30° aşağıya ve öne yönlendirildi. Lateral sefalometrik radyografi, T1'den önce ve aparey çıkarıldıktan sonra çekildi. Her iki tedavi grubu SNA, ANB, Witts, Maksiller derinlikte kayda değer değişim gösterdi. A noktası, yüz maskesi grubunda 2,44mm ve msCIIIc grubunda 3,57mm yer değiştirdi. Mandibular büyüme her iki tedavi grubunda engellendi. Her iki tedavi grubunda da okluzal düzlem ve maksiller kesici dişlerde proklinasyonu saatin tersi yönünde rotasyon oldu. Her iki tedavi protokolünde de mandibular kesici diş proklinasyonunda kayda değer bir efekt görülmedi. Hem yüz maskesi/RME hem de msCIIIc'de kayda değer iskeletsel maksiller ilerletmeye erişildi. Her iki çalışma usulü maksiller kesici diş proklinasyonuna neden oldu ve mandibular kesici dişlerin angulasyonu değişmedi. MscIIIc, karışık dişlenme dönemindeki hastalarda, oligodontisi olan hastalarda ve yüz maskesi kullanmayı reddeden hastalarda kısmen alternatif bir tedavi protokolü olabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare the effects of newly designed miniscrew supported Class III corrector (msCIIIc) and conventional facemask in growing Class III patients with maxillary deficiency. Two treatment groups and one control group were assigned in this study. First group 7 males and two females with mean age 11.86 ± 0.95 were treated with msCIIIc. Second group 5 males and 7 females mean age 11.09 ± 0.78 years were treated were treated by facemask with rapid maxillary expansion. Third untreated control group 5 males and 7 females mean age 11.00 ± 0.83 years. The facemask was applied for 16 hour/day with force 500 g. Directed 30° downward forward to the occlusal plane. Lateral cephalometric radiograph were taken before T1 and after the appliance were removed. Both treated groups showed significant improvement in SNA, ANB, Wits, maxillary depth. Point A was moved 2.44 mm in facemask groupand 3.57 mm in msCIIIc group. Mandibular growth was restrained in both treated groups. Counterclockwise rotation of the occlusal plane and maxillary incisor proclination in both treated groups. There was no significant effect in mandibular incisor inclination in both treatment protocol. Significant amount of skeletal maxillary advancement were achieved with Both facemask/RME and msCIIIc. Both treatment modalities cause maxillary incisor proclination and did not change mandibular incisor angulation. msCIIIc can be an alternative treatment protocol particularly in patients in mixed dintition and those with oligodontia and patients who refuse to use facemask.