Konya ili buğday yetiştiren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve bu işletmelerde buğday üretiminde gübre kullanımının fonksiyonel olarak araştırılması
- Tez No: 45812
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi KONYA İLİ BU?DAY YETİŞTİREN TARIM İŞLETMELERİNİN EKONOMİK ANALİZİ ve BU İŞLETMELERDE BU?DAY ÜRETİMİNDE GÜBRE KULLANIMININ FONKSİYONEL OLARAK ARAŞTIRILMASI Ahmet BAYANER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1995, Sayfa: 130 Jüri : Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Doç. Dr. Ahmet ÖZÇELİK Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Bu araştırma Konya ilinde buğday yetiştirilen tarım işletmelerinde yürütülmüştür. Tabakalama örnekleme yöntemiyle toplam 75 tarım işletmesi belirlenmiş ve bu işletmelerde anket yoluyla veriler derlenmiştir. Bu verilere dayanarak işletmelerin ekonomik analizleri, işletmeler; 1-100 dekar, 101-250 dekar ve 2 51-+ dekar olmak üzere üç gruba ayrılarak yapılmış ve gübre kullanımı ile buğday verimi arasındaki fonksiyonel ilişkiler araştırılmıştır. Ekonometrik çalışmada azot kullanımı ile buğday verimi, fosfor kullanımı ile buğday verimi ve azot + fosfor kullanımı ile buğday verimi arasındaki ilişkiler değişik üretim fonksiyonları kullanılarak incelenmiş ve bazı seçim kriterlerine göre en uygun fonksiyon formları tesbit edilmiştir. Analizlerin sonucuna göre her üç ilişkide de quadratik üretim fonksiyonunun en yugun fonksiyon formu olduğu ortaya konmuştur. Seçilen bu fonksiyona göre; değişik fiyat koşullarında en uygun gübre dozları azot kullanımı ile buğday verimi ilişkisinde 8.55 ile 10.22 kg/da arasında, fosfor kullanımı ile buğday verimi ilişkiside 9.8 ile 10.4 kg/da, olarak tesbit edilmiştir. Azot ve fosforun birlikte kullanılması ile buğday verimi arasındaki ilişkide ise 4.92 ile 5.60 kg/da saf azot ve 7.89 ile 8.90 kg/da saf fosfor olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Üretim fonksiyonu, Bağımlı Değişken, Bağımsız Değişken, Ekonometrik Analiz, Seçim Kriterleri, Optimum Doz.
Özet (Çeviri)
1 IX ABSTRACT PhD. Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF WHEAT PRODUCING ENTERPRISES AND INVESTIGATING THE FUNCTIONAL FORM OF FERTILIZER USE IN WHEAT PRODUCTION IN KONYA PROVINCE Ahmet BAYANER Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ 1995, Page: 130 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Assoc. Prof. Ahmet ÖÇELIK Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ This research was carried out in Merkez, Çumra, Kadınhanı, Sarayönü, Altınekin and Cihanbeyli districts of Konya province. A total of 75 farm holdings were selected using the stratified sampling method, data collected were economically analyzed, and functional relationship between fertilizer use and wheat yield were investigated. Functional relations between nitrogen use and wheat yield, phosphorus use and wheat yield, nitrogen+ phosphorus use and wheat yield were econometrically examined with different types of production functions and a suitable functional form was selected based on some selection criteria. It was determined that the most suitable functional form is quadratic production function. Given the prices, optimum nitrogen doses for nitrogen + wheat yield response function were found between 8.55 and 10.22 kg/da, phosphorus dozes for phosphorus + wheat yield response function 9.80 and 10.40 kg/da, nitrogen and phosphorus dozes for nitrogen * phosphorus * wheat yield response function were 4.92 and 5.60 kg/da nitrogen, 7.89 and 8.90 kg/da phosphorus per dekar. KEY WORDS: Production Function, Dependent Variable, Independent Variable, Econometric Analysis, Selection Criteria, Optimum Dose.