Spor taraftarı olan üniversite öğrencilerinde takımla özdeşleşme düzeyinin benlik saygısı, öfke düzeyi ve tarzı ile ilişkisi
The relationship between team identification levels of univercity students who are sports fan and their self-esteem levels, anger levels and expression
- Tez No: 458140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ORYAL TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı spor taraftarlarının takımla özdeşleşme düzeyleri ile benlik saygısı, öfke düzeyleri ve özelliklerini ölçmek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Çalışmanın örneklemini Celal Bayar Üniversitesi Uncubozköy Kampüsünde bulunan, Tıp ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde örgün eğitim görmekte olan ve spor taraftarı olduğunu belirten öğrenciler oluşturmaktadır. Araçlar; Sosyodemografik veri formu, Spor Taraftarı Özdeşleşme Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği olarak belirlenmiştir. Bulgular: Benlik saygısı yüksek olan öğrencilerin takım özdeşleşmesi puanları, orta ve düşük olanlardan yüksek, benlik saygısı orta olan öğrencilerin takım özdeşleşmesi puanları da benlik saygısı düşük olan öğrencilerden düşüktür. Ancak bu ilişki istatistiksel açıdan anlamlı değildir.Öğrencilerin Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı ölçeğinin alt ölçekleri ile, takımla özdeşleşme düzeyleri karşılaştırıldığında; özdeşleşme düzeyleri arttıkça, sürekli öfke düzeyleri de artmaktadır.(p=,001) STÖÖ puanları ile; Durumluk Öfke, Öfke Kontrol, İçte Tutulan Öfke alt ölçek puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmamıştır. Dışa Vurulan Öfke alt ölçek puanları arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır. Tartışma ve sonuç: Takım özdeşleşmesinin, benlik saygısı, sürekli öfke ve öfke tarzı ile olan ilişkisi incelenmiştir ve özdeşleşme düzeyleri ile benlik saygısı arasında ilişki saptanmamıştır. Sürekli öfke ve dışa vuran öfke düzeyi ile pozitif yönde ilişkili saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Team Identification Levels of Univercity Students Who Are Sports Fan And Their Self-Esteem Levels, Anger Levels and Expression İntroduction and Aim : The aim of this study is to evaluate the team identification levels, sels-esteem and anger levels of sports supporters and to determine the relationship between these factors. Method: The sample of this study is consisted of the students who study at Medical Faculty and Faculty of Economics and Administrative Sciences in Uncubozköy Campus of Celal Bayar University, and who point out him/herself as a“sport fan”. Sociodemographic data form, sports spectator identification scale , Rosenberg self esteem scale, State-trait anger scale were applied to the students. Results: Team identification scores of the students who have high self esteem, were higher than the students who have moderate or low self esteem .İn addition, team identification scores of the students who have moderate self esteem, were lower than the students who have low self esteem . But this relationship was not statistically significant. When the subgroups of State-trait anger scale of students are compared with team identification levels; as the identification levels increase, the trait anger levels also increase (p=,001). There was no statistically significant difference between SSIS scores and state anger, anger control, anger-in subscale scores. But there was positive relationship between SSIS scores and anger-out subscale scores. Discussion and Conclusion: The relationship between team identification and self esteem, State-trait anger was investigated in this study and no relationship between identification levels and self esteem was found. There was a positive relationship between trait anger and anger-out level.