Komplike olmayan basit el laserasyonlarında doku yapıştırıcısı ve sütür onarımının karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of tissue adhesive and suture repair in noncomplete simple hand lacerations: Randomise controlled study
- Tez No: 458141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yara kapatılmasındaki temel amaç enfeksiyonun önlenerek fonksiyonel ve kozmetik açıdan kabul edilebilir bir skar ile yaranın iyileşmesidir. Bu çalışmanın amacı komplike olmayan basit el laserasyonlarında doku yapıştırıcısı kullanımı ve sütür atılmasının; işlem süresi, hasta konforu, iyileşme durumu açısından hangisinin daha kullanışlı olduğunu karşılaştırmaktır. İleriye dönük, gözlemsel, tek merkezli ve kesitsel olarak yapılan çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi acil servisinde Mayıs 2015-Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Basit el kesilerinin boyu 4 cm den kısa olanlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılmayı kabul edip onamları alınan toplam 100 hasta her iki gruba randomize dağıtıldı. Tıbbi kayıt numaraları, yaş, cinsiyet gibi demografik bilgileri, laserasyon konumu, laserasyon uzunluk-şekil-derinliği, yaralanmadan sonra geçen süre, yaralanma mekanizması, yaralanma tipi (keskin-künt) ve yabancı cisim şüphesi, kullanılan sütür materyali, işlem süresi, Vizüel Analog Skala (VAS) ile hastanın işlem sırasında hissettiği ağrı (0 ağrı yok; 10 en şiddetli ağrı), 2. ve 10. gün kontrollerinde enfeksiyon bulgusu gelişimi, 30. gün kontrolde yara iyileşme durumu kaydedildi. Hastaların 2. ve 10. gün kontrollerinde enfeksiyon saptanmadı. 30. gün kontrollerinde iki grup arasında iyileşme değerlendirilmesinde istatiksel anlamlı fark saptanmıştır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
The main purpose of wound closure is to improve the wound with a functional and cosmetically acceptable scar avoiding infection. The aim of this study was to evaluate the use of tissue adhesives and sutures in uncomplicated simple hand lacerations; Treatment time, patient comfort, improvement status, which is more useful to compare. A prospective, observational, single-center, and cross-sectional study was conducted at Manisa Celal Bayar University Hospital in Hafsa Sultan Hospital between May 2015 and January 2017. Simple hand cuts of 4 cm in length were included in the study. A total of 100 patients who agreed to participate in the study and received their consent were randomly distributed to both groups. Medical record numbers, demographic information such as age, sex, laceration position, laceration length-shape-depth, time after injury, injury mechanism, injury type (sharp-blunt) and foreign body suspicion, used suture material, Processing time, the pain (0 no pain, 10 the most severe pain) felt by the patient with the scale (VAS) during the procedure, the development of infection detection on the 2 nd and 10 th day controls, and wound healing on the 30 th day were recorded. Infection was not detected on the 2nd and 10th day of the patients. On day 30 controls, improvement was assessed between the two groups. A statistically significant difference was found between the two groups at 30th day control (p = 0.001).