Çocukluk çağında astım patogenez ve kliniğe yeni bakış açısı E-cadherin gen promoter bölge metilasyonu
New perspective of childhood astim pathogenesis and clinic: E-cadherin gene promoter region methylation
- Tez No: 458143
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda astımlı hastalarda e cadherin genindeki promoter bölgesinde metilasyon oranının, sağlıklı kontrol grubundaki hastalarla karşılaştırılması ve epigenetik faktörlerin astıma etkisinin olup olmadığının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Celal Bayar Üniversitesi Çocuk Acil servisi veya çocuk solunum allerji polikliniğine başvuran ve daha önce 3 aydan uzun inhale ya da sistemik steroid kullanım öyküsü bulunmayan 5-15 yaş grubu arasındaki astımlı hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 20 atopik astım, 22 non-atopik astım ve 20 kontrol olmak üzere toplam 62 olgu alınmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet bilgileri, baba mesleği ile rutin tetkiklerinden, total IgE düzeyleri ve eozinofili durumu kaydedilmiştir. Hastanın rutin tetkikleri sırasında alınan kandan ayrılan 2 cc periferik kandan standart protokol ile DNA izole edilmiştir. ECAD geninin promoter bölge metilasyonunun değerlendirilmesi amacıyla bu DNA örneklerinde metilasyon spesifik PCR (MSP) yapılmıştır. Veriler SPSS-18 istatistik paket programı kullanılarak yorumlanmıştır. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen 20 atopik astım, 22 nonatopic astım, 20 kontrol grubu toplam 62 olgu'nun e-cadherin promoter bölge metilasyonuna bakıldı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin gruplara göre metilasyon durumları değerlendirildiğinde farklı gruplarda yer alan bireylerin metilasyon durumları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p= 0,734). Farklı çalışma grupları içerisinde yer alan bireylerin metilasyon durumları benzerdir. Sonuç: Yapılan tüm çalışmalar gösteriyor ki epigenetik modifikasyonlar ve E-cadherin astım etyopatogenezinde önemli bir yer tutmaktadır. Bizde bu amaçla epigenetik faktörlerin E-cadherin üzerindeki etkisini araştırmak için astımlı hastalar ve kontrol grubundaki olgularda E-cadherin promoter bölgesindeki metilasyon oranlarına baktık . 62 hastalık çalışma grubunda çalışmaya dahil edilen bireylerin metilasyon durumlarına göre dahil oldukları gruplar değerlendirildiğinde metilasyon durumu farklı olan bireylerin dahil oldukları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our purpose in this study, ın patients with asthma, which is the promoter of the epithelial barrier of E-cadherin protein molecule to evaluate the methylation r, to understand their role in asthma pathogenesis of epithelial barrier and the consequent epithelial protein is to contribute to the development of current treatment modalities in the treatment of asthma. Material methods: Asthmatic patients between 5-15 years of age will be included in the study and this paitent more than 3 months ago with no history of inhaled or systemic corticosteroids. Patients admitted to Celal Bayar University Hospital Pediatric Emergency Service or Pediatric Clinic will be included in this study. 20 atopic asthma, 20 non-atopic asthma, 10 control group will be a total of 50 cases . Age, gender information, a family history of atopy, routine tests, skin prick tests, pulmonary function tests, total IgE levels will be saved. When Routine blood tests taken during the patient's peripheral blood , 2 cc of peripheral blood to be separated for DNA isolation . The promoter of ECAD gene will be evaluated methylation. İn this DNA sample to be applied methylation specific PCR. Results: 20 atopic asthma, 22 nonatopic asthma, and 20 control groups were evaluated for e-cadherin promoter region methylation in the study. When the methylation status of the subjects included in the study were evaluated according to the groups, no statistically significant difference was found among the individuals in the different groups (p= 0,734). The methylation status of individuals in different study groups is similar. Conclusion: All studies show that epigenetic modifications and E-cadherin have an important role in the etiopathogenesis of asthma. To investigate the effect of epigenetic factors on E-cadherin for this purpose, we looked at the rates of methylation in the E-cadherin promoter region in asthmatic patients and in the control group. There were no statistically significant differences between the groups when the groups included in the study included 62 subjects who were included in the study.