Psikiyatri servisinde yatan yetişkin hastaların tedavi edici ortama ilişkin algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the relevant perceptions of administrative administration in adolescents in psychiatry clinic
  1. Tez No: 458144
  2. Yazar: ELİF DİRİĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OFLAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, psikiyatri servisinde yatan yetişkin hastaların, tedavi edici ortamı nasıl algıladıkları konusunda bilgi sahibi olmak ve bu durumu etkileyebilecek faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel desende bir çalışmadır. Araştırma, 01.09.2016 ile 31.12.2016 tarihleri arasında, İstanbul'da bir Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde, açık kadın servisi, kapalı erkek servisi ve açık erkek servislerinde yatarak tedavi gören hastalarla yürütülmüştür. Bu çalışmanın verileri için, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve Servis Ortamı Ölçeği (SOÖ) kullanılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda, hastanın hastalık süreci ile ilgili özelliklerinden ziyade demografik özelliklerinin servis ortamı algısı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra kadın hastaların destek, katılım, düzen ve organizasyon puanlarının erkeklerden yüksek olduğu, yaş arttıkça hastaların spontanlık puanlarının arttığı, lise ve üniversite mezunu olan hastaların katılım, destek, düzen ve organizasyon puanlarının ortaöğretim mezunu hastalardan yüksek olduğu, çalışan hastaların, çalışmayan hastalara göre öfke ve saldırganlık puanlarının yüksek olduğu, düzenli geliri olan hastaların destek ve spontanlık puanlarının, düzenli geliri olmayanlardan yüksek olduğu, ilçe ve şehirde yaşayanların pratik yönelim puanları, köyde yaşayan hastalardan yüksek olduğu, açık serviste yatan hastaların katılım ve destek puanlarının kapalı serviste yatan hastalardan yüksek olduğu, daha önce farklı hastanede tedavi gören hastaların, daha önce farklı hastanede tedavi görmeyenlere göre, katılım, destek, otonomi ve pratik yönelim puanlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Ayrıca medeni durum, sağlık güvencesi varlığı, birlikte yaşadığı kişiler, hastalık tanısı, yatış sıklığı ve hastanede yatış süresi gibi değişkenlerin hastaların servis ortamı algısı ise ilişkili olmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, çalışanların, hastaların servis ortam algılarını etkileyen, kişisel özelliklerini göz önünde bulundurarak hizmet vermelerinin yararlı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to know how adult patients in the psychiatric service perceive the therapeutic environment and to determine the factors that may affect this situation. This work is a descriptive and crosssectional study. The study was carried out between 01.09.2016 and 31.12.2016 in a psychiatric and neurological disease hospital in Istanbul with patients undergoing open female services, closed male services and open male services. For the data of this study, the personal information form prepared by the researcher and the Service Environment Scale (SOS) were used. Survey findings show that demographic characteristics are related to the perception of the service environment rather than to the disease process characteristics. The support, participation, order and organization scores of female patients are higher than men; It is observed that the scores of participation, support, organization and organization of high school and university graduates are higher than those of secondary school graduates and that the spontaneous scores of the patients increase as the age increases and the anger and aggression scores of the working patients, Higher than the non-income, that the practical orientation scores of the people living in the towns and cities are higher than those living in the villages, and the participation and support scores of the open service are higher than those of the closed-sided ones. Patients who were previously treated in different hospitals were found to have lower levels of participation, support, autonomy and practical orientation than those who were not previously treated in different hospitals. It was determined that variables such as marital status, health insurance status, cohabitation, disease diagnosis, hospitalization frequency and hospitalization duration were not related to the service environment perception. In the light of the results of the study, it was evaluated that it would be useful for the employees to serve the patients considering their personal characteristics which affect the service environment perceptions.