Hastanelerde afet yönetimine ilişkin mevcut durumun değerlendirilmesi ( Balıkesir örneği )
Disaster management in hospitals for the evaluation of the current situation (Balikesi̇r sample)
  1. Tez No: 458146
  2. Yazar: DERYA BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT CEM DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hastane çalışanları meydana gelen bir afet sonrasında, etkilenme durumlarına göre afetle mücadele ederken bir yandan da mevcut ve yoğunlaşan yeni hastalara yönelik hizmet vermek durumundadırlar. Afete hazırlık çalışmalarını yeterli yaptıkları taktirde, hastaneler afetlerden en az derecede zarar görecek ve böylece afetlerde sağlık hizmet sunumlarını gerektiği gibi yerine getirebileceklerdir. Bu çalışma, hastanelerde afet ve acil durum planlarından sorumlu personelin algısına dayanarak hastanelerin afete hazırlık durumunun ve afet yönetimine ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Balıkesir ilinde bulunan özel ve kamu hastanelerini kapsamaktadır. Aralık 2016 dönemi itibariyle 4'ü özel, 23'ü kamu olmak üzere toplamda 27 hastanedeki afet ve acil durum planlarından sorumlu 58 personelin tümü çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Araştırma, tarama modelindedir. Hastanelerde afet yönetim uygulamalarına ilişkin önce literatür taraması yapılmıştır. Sahadan veri toplama yöntemi olarak, 55 adet sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital workers are required to provide services to the existing and intensifying new illnesses while struggling with disasters according to their impacts after a disaster. If the Afet preparatory work is sufficient, the hospitals will suffer at least a degree of disasters, so that they will be able to deliver their health services in disasters as needed. This study was carried out with the aim of determining the level of knowledge of hospitals about disaster preparedness and disaster management based on the perception of personnel responsible for disaster and emergency plans in hospitals. The research covers private and public Hospitals in Balıkesir province. As of December 2016, 58 personnel responsible for disaster and contingency plans in the hospital, including 4 private and 23 public, constitute the scope of the study. Research is in the screening model. In the hospitals, a literature search was made before disaster management practices. A questionnaire consisting of 55 questions was used as a method of data collection. In the study of the data, frequency and percentage ratios, variance analysis and pearson correlation statistical methods were used.