Yenidoğan yoğun bakım hasta yakınlarının konforu ve mahremiyetinin sağlanmasının hasta bakımına etkileri
The effects of creati̇ng an environment of comfort and pri̇vacy for the families of babies in neonatal intensive care to the patient care
- Tez No: 458148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERDİNÇ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yenidoğanların yoğun bakım kliniğindeki tedavi sürecinde ünite içine alınan annelerin bebeğe dokunması, emzirmesi ve yenidoğanlara özgü olan kanguru bakımı uygulaması, bebeğin iyileşmesinde ve hasta bakımında çağdaş yaklaşımlardandır. Araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'nde bebeği yatmakta olan hasta yakınlarının konfor ve mahremiyetinin sağlanmasının hasta bakımına etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın kapsamını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi YYBÜ'de Temmuz-Ağustos aylarında bebeği yatan 130 anne içerisinde vaka seçim kriterlerine uygun 100 anne oluşturmaktadır. Veriler bilgilendirilmiş gönüllü olur formu ve 'Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Yakınlarının Konforu ve Mahremiyetinin Sağlanmasının Hasta Bakımına Etkileri'ne ilişkin anket formu kullanılarak toplandı. İstatistiksel analizler için Number Cruncher Statistical System 2007 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (frekans, oran) yanı sıra nitel verilerin karşılaştırılmasında veri dağılımının uygun olduğu yerlerde parametrik, olmadığı yerlerde ise non-parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Maternal contact to infants, breastfeeding, and kangaroo care which is a particular care to infants is modern approaches for healing of infant and patient care in healing process in newborn intensive care units. In this study, it was aimed that is to evaluate effects of comfort and privacy of patients' parents which are hospitalized in newborn intensive care unit on patient care. Universe of this study was mothers which have hospitalized infants in Cerrahpaşa Medical School Newborn Intensive Care Unit between July and August in 2016. One hundred thirty mothers have been participated our study which has hospitalized infants in Cerrahpaşa Medical School Newborn Intensive Care Unit. We selected 100 mothers who meets our criteria from all of them. All of cases were informed and signed an informed consent form. A questionnaire about Newborn Intensive Care Unit patients' parents comfort and privacy have been designed and applied to the cases. Number Cruncher Statistical System 2007 software used for statistical analysis. Descriptive statistics (frequency, ratio) and parametric tests used when sample distribution was appropriate, non-parametric tests used when sample distribution was not appropriate for quantitative data to evaluate data of this study.