Baş-boyun kanserli hastalarin radyoterapi merkezlerini seçmelerine etki eden faktörler
Factors affecting the choice of radiotherapy centers for head & neck cancer patients
- Tez No: 458149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sağlık ve sağlık hizmet sunumu, insan yaşamının sürdürülmesinde ve yaşam kalitesinin arttırılmasında özel öneme sahiptir. Günümüzde de bireyler sağlık hizmetini alacakları sağlık kuruluşları konusunda daha seçici davranmakta ve seçiciliği etkileyen ve tercihi belirleyen faktörler kişiden kişiye değişmektedir. Bireylerin sağlık kuruluşlarını seçerken tercihlerini belirleyen unsurlar, aynı zamanda birer ticarethane olan sağlık kuruluşları için çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hasta tercihleri ile ilgili çalışmalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma, baş ve boyun kanseri tedavisi gören hastaların radyoterapi merkezlerini seçme nedenlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketler, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Özel Neolife Radyoterapi Merkezi ve Özel Acıbadem Maslak Hastanesi ve Üniversite Hastanesi olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde RT'de baş ve boyun kanseri için radyoterapi tedavisi gören hastalara uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, SPSS programında analiz edilmiştir. Tez çalışmamızdaki tüm verileri gözden geçirdiğimizde hastaların tedavi olacakları kurumu seçerken öncelikle önemsedikleri faktörler şu şekilde sıralanabilir: • Daha önce tedavi olmuş bir tanıdıklarının veya bir uzmanın tavsiyesi, • Kurumun hasta tedavisinde başarılı olduğu duyumu, • Maddi koşullarının uygunluğu, • RTM nin fiziksel ulaşım koşulları, yakınlığı, • RTM deki personelin tedavi sırasındaki yaklaşımları, • Fiziksel ortamın hijyeni ve konforu. Hastane/RTM seçmesinde; güven ve imajın, işlem kolaylığı ve teknolojinin, fiyat politikasının ve yerleşim düzeninin hastayı etkilediği ve hepsinin sadakat düzeyi ile anlamlı ilişki içinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Konuyla alakalı daha fazla bilimsel çalışma yapılması ve ülkemiz değerlerine katkı sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health and health services provision is of particular importance in order to be able to increase the quality of human life and survival rates. In today's world, individuals are more selective about their health institutions and services provided at those institutions. Determining factors that affect reasons for the choice of institution varies among people. Those factors have great importance for the individuals as well as the financial well being of the healthcare organizations. As a result identifying the patient's needs and demands increasingly became an important area of study. This study has been planned and conducted on the patients with head and neck cancer in order to research the reasons for choosing a specific radiotherapy center. A survey was used for data collection. Sites of this research are; Sisli Etfal Education and Research Hospital, Private Neolife Radiotheraphy Center and Acibadem Maslak Hospital and Cerrahpasa Medical School Hospital at Istanbul University. Data collected was analyzed by using SPSS. After reviewing the data our thesis, the primary factors which patients pay attention for choosing the institutions for treatment can be listed as: • Advice of a specialist or a previously treated close person, • Information about institutions's success, • Financial feasibility, • Physical access to RTC, being close to the facility, • Behavior of RTC personnel during treatment, • Hygiene of physical environment and comfort. The conclusion that confidence and image, ease of operation and technology, price policy and loyality level effects patients to reached the hospital /RTM and in a meaningful relationship with all fields. It is suggested to do more scientific study relevant to the topic and to contribute the values of our country.