Pediatri servislerinde uygulanan hemşirelik yaklaşımının aile merkezli bakım açısından değerlendirilmesi
Evaluation of nursing approach in pediatric services in terms of family centered care
  1. Tez No: 458153
  2. Yazar: FATMA GÜL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma pediatri servislerinde uygulanan hemşirelik yaklaşımının aile merkezli bakım açısından değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi pediatri servislerinde son bir yılda yatan 1153 çocuğun ebeveyni oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, evrendeki birey sayısı bilinen örneklem hesabına göre belirlenmiş olup örneklem 305 anneden oluşmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programına aktarılmış olup uygun istatistiksel analizler kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya katılan annelerin çocuklarının %52,1'i kız, %66,6'sı 0-5 yaş grubundadır. Annelerin %28,2'si 26-30 yaş arasında olup %90,8'i ev hanımıdır. Araştırmaya katılan annelerin % 65,9'u çocuklarının hastanede yatıyor olmasının maddi yük getirmediğini; %86,6'sı kendi öz bakımlarını etkilendiğini belirtmiştir. Annelerin refakatçi olarak kaldıkları sürece %78,4'ünün yemek yedirme, %89,8'inin öz bakım, %99,3'ünün de yatak düzeltme uygulamalarına katıldığı görülmüştür. Anneler katıldıkları uygulamalardan çoğunluğundan memnun olduklarını ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan annelerin; aile merkezli bakım önemlilik puan ortalaması 34,98±0,24, aile merkezli bakım tutarlılık puan ortalaması 30,73 ± 5,47 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a descriptive study in order to evaluate the nursing approach applied in pediatric services in terms of family centered care. The universe of the research was formed by the parents of 1153 children who stay in the pediatric services of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital of the last one year. The sample size of the study was determined by the sample of which the individuals number of the population is known, and the sample was composed of 305 mothers. The data obtained from the study were transferred to the SPSS 22.0 package program, and examined using appropriate statistical analyzes. 52.1% of the children of the mothers participated in study are girls and 66,6% are in the 0-5 age group. 28.2% of the mothers are between 26-30 years old and 90.8% is housewife. 65.9% of the mothers who participated in the study stated that staying of their children in hospital have not placed the financial burden on them; 86.6% of them stated that their personnel cares were affected from this situation. As long as they stayed in hospital as companions it was seen that 78.4% of mothers were participated in feeding activities, 89.8% of them participated in self-care activities and 99.3% of them participated in activities of bed making up. Mothers stated that they satisfied with most of the practices they participated. The mean score of family centered care of mothers participating in the survey was found as 34.98 ± 0.24, and the average score of family centered care consistency was 30.73 ± 5.47.