0-6 aylık bebeklerde anne sütü kullanımı ile annelerin emzirme konusundaki bilgi ve davranışlarının saptanması
Determi̇nati̇on of breast feeding status 0-6 months old babies and knowledge and behavi̇ours of mothers on breastfeeding
  1. Tez No: 458166
  2. Yazar: ÖZGE ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 0-6 aylık bebeklerin anne sütü kullanımı ve annelerin demografik ve obstetrik özellikleri ile anne sütü ve emzirmeye ilişkin bilgi ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla, hastanemize Şubat 2016 - Mayıs 2016 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvurmuş 0-6 aylar arasında bebeği olan 186 anne ile görüşülerek bir anket uygulandı. Annelerinin %80,1'i ev hanımı, %2,7'si okuryazar değildi. Bebeklerin %96,8'ine ilk verilen besin anne sütüydü , %89,8'i doğumdan sonra ilk saat içinde anne sütü almıştı,%66,1 sadece anne sütünü altı aydan az almıştı. Bebek Dostu Hastane olan Etlik Zübeyde Hanım Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki çalışma sonucuna göre, verilen eğitimler neticesinde bebekler anne sütüyle erken tanıştıkları halde bebeklerde altı aydan önce ek gıdalara başlanması önemli bir sorun olarak belirlenmiştir ve bebeklerin sadece anne sütü alma süresi kısa bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was made in order to determine the information and applications concerning the breast milk and lactation and 0-6 month old babies' breastfeeding and demographic and obstetric characteristics of mothers in Ankara Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital. For this purpose, a survey was conducted by consulting with 186mothers with 0-6 month old babies who applied for any reason between the dates of February 2016- May 2016 in our hospital. 80.1% of the mothers were housewife and 2.7% of them were illiterate. The first food given 96.8 % of infants was the breast milk, 89.8 of them were breastfed in the first hours after birth, and 66.1% of them had only the breast milk less than six months. According to the result of the study, even though breastfeeding after birth got started, early to begin additional food was identified as a significant problem in this study as in a variety of research conducted in Turkey. In addition, breastfeeding duration was regarded short.