Lise III. sınıf öğrencilerinin ÖSYM 1. basamak sınavı öncesi ve sonrası kaygı düzeylerinin bazı faktörler yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 4582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ACAR(VOLTAN)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma, ÖSYM I. basamak sınavının cinsiyetleri ve akademik başarıları farklı lise son sınıf öğrencilerinin sınav önce si ve sınav sonrası durumluk, sürekli kaygıları üzerindeki etkileri ni incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1986-1987 öğretim yılında Ankara ili Çankaya Lisesi 'nin son sınıflarında okuyan toplam 113 öğrenci (49 kız, 64 erkek) üzerinde yapılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğrencilere“ Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri ”uygulanmıştır. Bu uygulama iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma deseni, öntest ve sontest ölçmelerine yer ve ren 'tek grup öntest-sontest ' desenidir. îki uygulamanın yapıldığı bu araştırmada, ÖSYM I. basamak sınavı öncesi ve sonrası öğrencile rin kaygı düzeyleri“Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE)”ile ölçülmüştür. Gruplararası ortalama puan farklarının karşılaştı rılmasında.05 hata payı esas alınarak t testi kullanılmıştır. Ayrıca, cinsiyet ve akademik başarı düzeyine göre de kaygı düzeyleri karşılaştırılmış ve aşağıdaki bulgular elde edilmiş tir. ÖSYM I. basamak sınavı öncesi öğrencilerin hem durumluk hem sürekli kaygı düzeyleri hemen hemen aynı düzeydedir. ÖSYM I. ba samak sınavı sonrası ise durumluk kaygıi.düzeylerinde azalma olmasına karşın, sürekli kaygı düzeylerinde önemli bir azalma görülmemiştir. ÖSYM I. basamak sınavı kız ve erkek öğrencilerin kaygı düzeyleri üzerinde, kaygılarını artırıcı yönde manidar bir etkide bulunmaktadır. Ancak, kız öğrencilerin etkilenme oranı daha fazla dır. Kız öğrencilerin kaygı düzeyi, erkek öğrencilerin kaygı düzeyi*, ne kıyasla daha yüksektir. Sınav sonrası her iki cinsin de durumlukkaygı düzeyleri azalmıştır. Sürekli kaygı düzeyinde İse kız öğrenci-^? lerde manidar bir azalma olmasına karşın erkek öğrencilerde manidar bir azalma görülmemiştir. Başarılı ve başarısız öğrencilerin ÖSYM I. basamak sına vı öncesi ve sonrası durumluk kaygı düzeyleri arasında manidar bir azalma olmuştur. Bu azalma başarısız öğrencilerin sürekli kaygı düzey leri için de geçerlidir. Ancak, başarılı öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerinde sınav sonrası önemli bir farklılık bulunamamıştır. Başa rısız öğrencilerin, başarılı öğrencilere kıyasla durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri daha yüksektir. Elde edilen bulgulara göre, ÖSYM I. basamak sınavı tüm öğrenciler üzerinde kaygılarını yükseltici yönde etki yapmaktadır. Bu vargıya dayalı olarak, okullarda rehberlik servislerinin öğrenci^ lere daha yönelik olması, yaygınlaştırılmasına dikkat çekilmiş ve ö- neriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been realized with the aim of the exa- minition of effects of first level of University Entrance Exams (UEE) on last year students of some high schools having different sex and educational success levels before and after the exam and also from the point of view of A-State and A-Trâit anxiety on students. The research was realized on 49 female and 64 male; totally 113 students who were the last year students at Çanakaya High School of Ankara within the educational year of 1986-1987. The“A-State A-Trait Anxiety Inventory”was applied on the sample student group. The research distribution is a type of 'single group pre test and post test1 including the measurements of ;pre-test and post test. In this research, two type of application was realized and the anxiety level of students before and after the UEE1 s first level exam was measured by“A-State A-Trait Anxiety Inventory”. In comparison of average points of groups the t test was used by taking the error share (.0 5 ) as a louse. Additionaly, a comparison was realized upon sex and edu cational success level and below finding were obtained. Before the UEE's first level exam, both the A-Trait and A-State anxiety levels of students are nearly same. Although a decrease was observed in A-Trait anxiety level after UEE's first level exam, there were no important decrease in A-State anxiety level. UEE's first level exam were causing to same effect on the anxiety levels of both male and female students, but the effect on female students are much higher than those on males. When the effects on males and females are compared those on females are greater thanon males. After the examination the state anxiety level of both group has decreased. It was seen that there is an important decrease in trait anxiety level of males but this is not the case for males. An important decrease was observed in state anxiety levels of successful and unsuccessful students, before and and after UEE's firs level exam. This decrease is also valuable for the trait anxiety levels of unsuccessful students. No important differance could be evaluated in the trait anxiety levels of successful students. The trait and state anxiety levels of unsuccessful students are higher as compared with those of successful students. According to the finding got from the research UEE's first level exam lests to a increasing anxiety on all of the students. By taking the findings of research as a base, some suggestions have been offered on that of guidance services of school should be direct directed at the students, psychological helping services should be an larged also taken in to consideration.