Kısmi saklamada aşina olunan ve olunmayan ilişkiye sahip modellerin pozisyonlarının çizim başarısına etkisi
- Tez No: 4583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu araştırma aşina olunan ve olunmayan ilişkiye sahip modellerin“nondeictic”ve“deictic”pozisyonda bulunmasının, çocukların kısmi saklama çizimleri üzerinde bir etkisi olup olmadığını gelişimsel olarak incelemiştir. Bu amaçla 4 ayrı koşulu olan bir deney düzeneği oluşturulmuş tur. Bunlardan ikisinde“nondeictic”ve“deictic”pozisyondaki aşina olunan modelin, diğer iki koşulda ise“nondeictic”ve“deictic”pozisyondaki aşina olunmayan modelin, kısmi saklama çizimi başarısına etkisi incelenmiştir. Yapılan ilk çalışmada 5, 7,9 yaşlarında 240 denek kullanılmış ve denekler babası üniversite mezunu olan çocuklar arasından seçkisiz yolla alınmıştır. Deney I' deki bulgularımız, sorularımız için yeterli kanıt sağlamadığından, ikinci bir deney düzenlenmiştir. Bu ikinci deneyde, 9 yaş grubu (ilk deneyde % 100 'lük başarı gösterdiği için) örneklem grubundan kaldırılmıştır. 5 ve 7 yaşlarındaki örneklem grupları ise büyük ölçüde genişletilmiştir. Toplam 400 denek, babası üniversite mezunu olan çocuklar arasından seçkisiz yolla seçilmiştir. Deney deseninde, nondeictic- aşina olunan ilişki koşulu için yorgan-bebek, deictic- aşina olunan ilişki koşulu için arka arkaya iki dağ, nondeictic-aşina olunmayan ilişki koşulu için arka arkaya iki saat ve deictic-aşina olunmayan ilişki koşulu için de kutu-top modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın62 verileri değerlendirildiğinde, çocukların kısmi saklana çizimlerini başarmalarında modelin aşina ilişkiye sahip olmasının önemli olduğu, nondeictic pozisyonun ise önem taşımadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
63 ABSTRACT The present study investigates the developmental success of children's drawings in relation to familiar deictic and nondeictic and unfamiliar deictic and nondeictic position of objects. A series of four experimental conditions (familiar deictic and nondeictic, unfamiliar deictic and nondeictic) were designed to examine the success of the children in representing two objects one being partly occluded of the other. In the first study 240 subjects (5 to 9 years old) were selected randomly from the children whose father graduated from university. Since the results of the first experiment failed to differentiate the effect of the familiarity from nondeictic position, the second experiment was conducted. Nine year old subjects showed 100 percent success level in the first experiment, they were removed from sample in the second experiment, and the sample size for 5 and 7 year old subjects was increased. Totally 400 children (200 subjects in each age group) were used as subjects. The subject selection was similar as in first experiment. In familiar deictic and nondeictic conditions j the models, representing two-mountains and doll-blanket were used respectively. In unfamiliar deictic and nondeictic conditions the models representing box-ball and two-clocks were used. The results indicated a statistically significant relationship between success of the children's drawing and models in familiar relations. There was no effect of the position of the objects.