Parotis bezi kitlelerinin ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin konvansiyonel manyetik rezonans görüntülemeye katkısının araştırılması
Assessment of the contribution of diffusion weighted imaging to conventional magnetic resonance imaging in the evaluation of parotid masses
- Tez No: 458214
- Danışmanlar: DOÇ. GANİME DİLEK EMLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Parotis bezi kitleleri ayırı tanısında Difüzyon Ağırlıklı görüntüler ile elde ettiğimiz ADC değerlerinin konvansiyonel MRG'ye katkısını araştırmayı amaçladık. Kapsam: Temmuz 2012 ile mayıs 2016 tarihleri arasında Boyun MRG ile difüzyon ağırlıklı MR incelemesi yapılmış ve parotis bezinde kitle tespit edilmiş olan olgular retrospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Gereç ve Yöntem: 1.5 Tesla MR cihazı ile konvansiyonel boyun MRG ve Difüzyon Ağrılıklı Görüntüleme gerçekleştirildi. Kitleler patolojik tanılarına göre 4 gruba ayrıldı (pleomorfik adenom, whartin tümörü, karsinomlar, malign lenfomalar). Kitlelerin ortalama ADC değerleri ile patolojik tanıları karşılaştırıldı. Grupların ortalama ADC değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görüldü (p0.05 ). Sonuç: Difüzyon ağırlıklı MRG'nin parotis kitlelerinin ayırıcı tanısında konvansiyonel MRG'ye katkısının olduğunu ve rutin inceleme protokollerine eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the contribution of apparent diffusion coefficient (ADC) values obtained with diffusion weighted imaging (DWI) to conventional magnetic resonance imaging (MRI) in the differential diagnosis of parotid masses Scope: Patients who had MRI and DWI of the neck and found to have parotid masses between July 2012 and May 2016 were retrospectively reviewed. Material and Methods: MRI and DWI studies were performed using a 1.5 Tesla MR scanner. The masses were classified into four groups according to the histopathological findings (pleomorphic adenoma, Warthin tumor, carcinoma, lymphoma). Mean ADC values of the masses were correlated with the pathologic diagnosis. Statistically significant differences were found between the groups (p0.05). Conclusion: We think that DWI has additional value in the evaluation of parotid masses and should be added to the routine imaging protocols.