Kronik bel ağrısında tedavinin uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect treatment of chronic low back pain has on sleep and li̇fe quality
  1. Tez No: 458215
  2. Yazar: ŞEYDA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TUNCER UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bel ağrısı hareket sistemi ağrıları içinde yaygınlığı nedeniyle önemli yer tutmaktadır. Yapılan çalışmalarda kronik bel ağrısının hastaların uyku ve yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir. Bu çalışmada algoloji polikliniğimize en az 3-6 aydır devam eden bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda tedavinin uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya bire bir görüşme ile 18-75 yaş arası 75 hasta dahil edilmiştir. Bireyler ilk poliklinik başvurularında Sosyodemografik özellikleri bilgi toplama formu, Vizüel Analog Skalası (VAS), yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi ölçeği (PUKÖ) ile değerlendirildi. Hastaların tedavisi kronik ağrı tedavi algoritmasına göre düzenlendi. İlk poliklinik başvurularından 3 ay sonra VAS değerleri kaydedilip, SF-36 yaşam kalitesi ölçeği ve Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği tekrar uygulandı. Bulgular: Çalışmada sosyo-demografik özelliklerine göre kadın cinsiyet, evli, çocuk sahibi, ev hanımı, eğitim düzeyi ilkokul ve altı olan bireyler çoğunluğu oluşturmakta idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Low back pain has a important place among musculoskeletal pain because of its frequency. Studies have shown that chronic low back pain has a negative impact on the patients sleep and life quality. In this study, we aimed to evaluate the effect treatment has on the patients who presented to our Algology Clinic with complaints of at least 3-6 months ongoing low back pain. Material and Methods: After getting approval from ethics commitee, 75 patients between the ages 18-75 have been included in the study. During the first outpatient visit the individuals were evaluated with sociodemographic characteristics of information collection form, Visual Analogue Scale (VAS), quality of life questionnaire (SF-36) and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). 3 months after the first visit VAS was recorded, quality of life questionnaire (SF-36) and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) was repeated. Results: According to the socio-demographic characteristics individuals who were female sex, married, housewives, who have children, who has education level of primary school and lower form the majority.