Düşük doz ıv kontrast madde ve spontan respirasyonla standart gecikme zamanı kullanılarak çekilen 64-ÇKBT pulmoner anjiografide vasküler kontrastlanma ve görüntü kalitesinin değerlendirilmesi
Assessing the vascular enhancement and image quality in pulmonary angiography with low dose iv contrast material, spontaneous respiration and standard delay time using 64-slice MDCT
- Tez No: 458217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Pulmoner emboli tanısında Pulmoner Bilgisayarlı Tomografi Anjiografi (PBTA) son on yılda öne çıkan tanısal test haline gelmiştir. Çok kesitli BT (ÇKBT) ve otomatik enjektörler sayesinde tanısal PBTA çekimi için kullanılması gereken kontrast madde miktarı azaltılabilmektedir. Çalışmanın amacı hastanemizde kullanılan 2 farklı PBTA protokolünü karşılaştırıp düşük doz kontrast madde kullanımının pulmoner arter kontrast yoğunluğuna etkisi olup olmadığını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı BT ünitesinde 1 Ocak 2015 ve 1 Ocak 2016 tarihleri arasında 30 cc kontrast madde ile standart gecikme zamanı kullanılarak PBTA çekimi yapılan 35 hasta (Grup A) ve 70 cc kontrast madde ile PBTA çekimi yapılan 36 hasta (Grup B) çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki çalışma grubunda pulmoner arter dalları ve sol ventrikülden dansite ölçümleri yapılarak vasküler kontrast yoğunlukları kantitatif olarak belirlenmiştir. Bulgular: A ve B grubundaki hastalara ait pulmoner arterlerdeki kontrast yoğunlukları ve sol ventrikül kontrast yoğunluğu student t testi ile karşılaştırılmış olup pulmoner arterlerdeki kontrast yoğunluğunda her iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sol ventrikül kontrast yoğunluğu ise B grubunda, A grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur (p< 0.01). Sonuç: Hastanemizde kullanılan PBTA protokolleri arasında tanısal olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Mevcut ÇKBT cihazları ile PBTA çekimi için gerekli kontrast madde miktarı pulmoner arter kontrast yoğunluğunu etkilemeden düşürülebilir
Özet (Çeviri)
Objective: Computed tomographic pulmonary angiography (CTPA) has become the modality of choice for the diagnosis of pulmonary embolism in the last decade. The amount of contrast material required for diagnostic CTPA can be reduced by using multi detector CT scanners and automatic injectors. The purpose of the study is to compare two different CTPA protocols being used in our hospital and and to show if using low-dose IV contrast material has an effect on pulmonary artery contrast enhancement. Material and Methods: 35 patients who had CTPA with 30 cc of contrast material and standard delay time (group A) and 36 patients who had CTPA with 70 cc of contrast material (group B) in the computed tomography unit of the radiology department of Necmettin Erbakan University Meram School of Medicine between January 2015 and January 2016 were included in the study. Attenuation values in pulmonary artery branches and left ventricles were obtained to quantitatively determine the vascular contrast density for both groups of patients. Findings: The attenuation values of pulmonary artery branches and left ventricles of the patients in the group A and B were compared using student t-test.