Boşanmaların adli tıp yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of divorces in terms of forensic medicine
- Tez No: 458216
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aile toplumun çekirdeği ve temel birimi, aynı zamanda en eski ve evrensel bir kurumdur. Her toplum varlığını sürdürebilmek için aile kurumuna ihtiyaç duyar. Sanayileşme, şehirleşme ve teknolojik gelişmeler, diğer kurumlar üzerinde olduğu gibi aile kurumunu da etkilemiştir. Ailenin yapı, fonksiyon ve rollerindeki değişim bazı sosyal sorunları da beraberinde getirmiştir, bu sorunlardan biri de boşanmadır. Boşanmayı etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Boşanma olayı; dini inançlardan, gelenek ve göreneklerden ve hukuki düzenlemelerden etkilenmektedir. Boşanma süreçleriyle ilgili çikan sorunlarin en fazla yansidiği alanlardan biri de adli tip branşıdır. Araştırmanın örneklemini Konya Adliyesi 1., 4. ve 5. Aile Mahkemesine boşanmak için başvuranlar arasından seçilen bireyler oluşturmaktadır. Örneklem 697 kişiden oluşmaktadır. Boşanma yaşı erkeklerde ortalama 36.31, kadınlarda 32,63 bulundu ortalama evlilik sürelerinin 9,88 yıl olduğu tespit edildi. Boşanma davalarının 495'inde (%71) davayı açanın kadın cinsiyet olduğu tespit edildi. 240 (%34,4) olgunun boşandıkları anda hiç çocukları bulunmamaktaydı. Çiftlerin boşanma öncesinde ikamet ettiği yer yönünden değerlendirildiğinde, 116 (%23.6) çiftin kayınvalide ve kayınpeder ile aynı evde ikamet etmekteydi. Erkeklerden sadece 5 (%0.7) olgu eşi tarafından aile içi şiddete maruz kalırken, kadınlardan ise 326'sının (%46,8) aile içi şiddete maruz kaldığı, bu kadınların 294'üne (%88,8) sadece eşi tarafından, 32'ine (%9,7) kayınpeder, kayınvalide, kayınbirader gibi diğer aile fertleri tarafından şiddet uygulandığı tesbit edildi. Boşanma nedenlerininin içerisinde 645 (%92,5) olguda şiddetli geçimsizlik (fikren ve ruhen uyumsuzluk) vardı. Boşanma ana nedenlerden biri aldatma oldu. Aldatılan olguların 232'sinde (%33,3) telefon, 161'inde (%23,1) internetin etkisi saptandı. Evlilik birliğinin sonlanması, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de halen önemli bir problemdir. Boşanmaların büyük bir kısmını içeren evliliğin ilk beş yılındaki problemlerin ne olduğu tespit edilmeli ve çözümler üretilmelidir.
Özet (Çeviri)
Family is the core and basic unit of a society, and at the same time it is the most ancient and universal institution. Every society needs family institution for the continuation of its existence. Industrialization, urbanization, technological developments has influenced family and the other institutions as well. Change in the structure and functions of family and roles in family brought about some problems one of which is divorce. There are many factors which have effect on divorce. Divorce is highly influenced by religious beliefs, customs, traditions and legal arrangements. The problems in the process of divorce are encountered very much in forensic medicine. The samples of research has been established among the individuals who applied due to divorce to Konya Judiciary 1st, 4th, 5th Family Court. Sampling has been consisted of 697 people. The average divorcing age was 36,31 in males and 32,63 in females and the average marriage duration was 9,88 year, in 71% of the cases, it was the female gender who had applied for the court. 240 cases (34,4%) had no children when they got divorced. Before the couples got divorced, 116 (23,6%) had been living with their mothers-in-law and fathers-in- law. Only 5 male (0.7%) and 326 females (46,8%) were exposed to domestic violence, of whom 294 (88,8%) were given violence by their husbands only and 32 (9,7%) by the family members, such as mother-in-law, father-in-law, brother-in-law. The main reason for getting divorced was severe disagreement, both mental and psychological. The ending of the marriage union is still a major problem in our country as it is in the whole world. The problems in the first five years of marriage involving most of the divorces should be identified and solutions should be produced.