Beyin BT incelemesinde optimum iteratif rekonstrüksiyon parametrelerinin araştırılması
Optimum iterative in brain CT examination investigation of reconstruction parameters
  1. Tez No: 599113
  2. Yazar: FİKRİYE KOCAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE KAAN ATAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Beyin BT incelemelerinde görüntü oluşturulması için kullanılan Filtreli Geri Yönlendirme yöntemi (FBP; Filtered Back Projection) yanında, daha düşük ışınlama parametreleri kullanarak, oluşan resimdeki gürültüyü azaltan ve bu yolla görüntü kalitesini artıran iteratif rekonstrüksiyon (IR) yöntemleri de kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemde, en uygun görüntü kalitesi ve rekonstrüksiyon oranını bulmak, optimizasyon süreci için gereklidir. Beyin BT işleminde, üretici firma dahil değişik kaynaklarca önerilen protokoller kullanılırken en uygun görüntü kalitesini sağlayacak ışınlama parametreleri ve en düşük radyasyon değerlerinin bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: İteratif rekonstrüksiyon destekli BT tarayıcısında, FBP ve değişik oranda IR uygulanan protokollerde oluşturulan fantom görüntü kesitlerini kalitatif ve kantitatif testlerle değerlendirdik. American College of Radiology (ACR) akreditasyon fantomu ile, BT üretici firması tarafından beyin BT incelemesi için önerilen parametrelerde (320 mA) ve diğer parametreler sabit tutularak 50, 100, 150, 200, 250 ve 300 mA sabit tüp akımlarında, ayrıca AAPM beyin BT protokolünde (140 mA) fantom görüntüleri oluşturuldu. Görüntüler sırasıyla %30, %50, %70 oranlarında iterasyon uygulayarak daha düşük gürültü içerikli resimler de elde edildi. Bu resimler ACR akreditasyon değerlendirme yazılımı ile test edildi. Resimler görüntü kalitesi parametrelerini temsil eden, BT sayısı (HU) doğruluğu, homojenite, kesit kalınlığı, uzaklık ölçüm doğruluğu, düşük kontrast çözünürlüğü ve yüksek kontrast çözünürlük için incelendi. Her protokol için Kontrast Gürültü Oranı da (CNR; contrast to noise ratio) hesaplandı. Bu görüntülerin hastaya verebileceği radyasyonu anlamak için protokollerin uygulanması sırasındaki BT tüp çıkış değerleri de ayrıca incelendi. Değerlendirmeler ayrıca ACR akreditasyon kriterlerine göre yorumlandı. Bulgular: BT sayısı (HU) doğruluğunda kemik dansite için, bazı protokollerde minör uyumsuzluk belirlendi. Homojenlik testinde tüm protokoller yeterli bulundu. Düşük kontrast çözünürlüğü için, 50 mA ve 100 mA da görüntü kalitesi yetersiz bulundu. Güncel uygulanan protokolün AAPM protokolünden daha düşük kontrast çözünürlüğü oluşturduğu görüldü. Yazılım yüksek kontrast çözünürlüğü ve CNR iv değerlerini tüm protokollerde yeterli buldu. En yüksek çözünürlük güncel uygulanan protokol ile sağlandı. Kesitlerde artefakt görülmedi. Standart protokol, AAPM, 50, 100, 150, 200, 250 ve 300mA protokollerinde CTDIvol değerleri sırasıyla 59.04, 52.01, 8.83, 17.66, 26.48, 35.31, 46.13 ve 55.35 mGy olarak belirlendi. Tartışma: Tüm protokollerde tüp çıkışı değerlerinin doz referans düzeyleri ve AAPM tarafından önerilen doz değerlerinin altında kaldığı görüldü. Uygulanan protokolün beklenenden daha aşağı düşük kontrast değeri verdiği belirlendi. AAPM tarafından önerilen protokolün bazı IR uygulanan resimlerin bundan yüksek ve yeterli düşük kontrast değeri verdiği uygulanan protokolün ise en iyi yüksek kontrast çözünürlüğü sağladığı anlaşıldı. Bu bilgiler ile mevcut ve firma tarafından önerilen Beyin BT protokolünün yeniden değerlendirilmeli düşünülmelidir. Bu çalışma ile Beyin BT incelemelerinde tüp çıkışlarının hasta dozunu düşürecek ışınlama parametrelerinin uygulanılandan daha da düşük olabileceği şekilde azaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In addition to the Filtered Back Projection (FBP), which is used for image generation in brain CT examinations, iterative reconstruction (IR) methods, which reduce the noise in the picture by using lower irradiation parameters and improve the image quality, have been introduced. In this method, finding the optimal image quality and reconstruction ratio is necessary for the optimization process. In the brain CT procedure, it is aimed to find the irradiation parameters and the lowest radiation values that will provide the most appropriate image quality when using the protocols recommended by different sources including the manufacturer. Materials and methods: We evaluated qualitative and quantitative tests of phantom image sections generated on the iterative reconstruction-assisted CT scanner using FBP and various IR protocols. With the American College of Radiology (ACR) accreditation phantom, the parameters recommended by the CT manufacturer for brain CT examination (320 mA) and other parameters are kept constant at 50, 100, 150, 200, 250 and 300 mA constant tube currents, as well as AAPM brain CT protocol (140 mA) phantom images were generated. The images were obtained by applying iteration at 30%, 50% and 70% respectively. The images obtained were tested with ACR accreditation evaluation software. Images were analyzed for CT number (HU) accuracy, homogeneity, section thickness, measurement accuracy, low contrast resolution, homogeneity, and high contrast resolution, representing image quality parameters. Contrast to noise ratio (CNR) was calculated for each protocol. CT tube output values during the application of protocols to understand the radiation that these images can give to the patient were also examined. The evaluations were also interpreted according to the ACR accreditation criteria. Findings: Minor mismatch was detected in some protocols for bone density with accuracy of CT count (HU). All protocols were found sufficient for homogeneity test. For low contrast resolution, image quality at 50 mA and 100 mA was found to be insufficient. The current protocol was found to produce lower contrast resolution than the AAPM protocol. The software found high contrast resolution and CNR values sufficient in all protocols. Current CT protocol revealed the highest spatial resolution vi between all examined possible protocols. No artifact was seen in the sections. CTDIvol values were determined as 59.04, 52.01, 8.83, 17.66, 26.48, 35.31, 46.13 and 55.35 mGy in standard protocol, AAPM, 50, 100, 150, 200, 250 and 300 mA protocols, respectively Discussion: In all protocols, the tube output values were below the dose reference levels and the dose values recommended by AAPM. Current protocol gave lower than expected level of low contrast but AAPM and some others achieved the limits and showed good enough high contrsat resolution levels. In conclusion this study told us thatcurrent exposure parameters for head CT protocols mighth be decreased without causing significant image quality loss.