Postpartum depresyon belirtisini etkileyen etmenler ve postpartum depresyon belirtisinin emzirme ile ilişkisi
The factors effect on postpartum depression and relationship between postpartum depression symptom with breastfeeding
- Tez No: 458264
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALPARSLAN ERGÖR, DOÇ. DR. HATİCE ŞİMŞEK KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik ve doğum olağan durumlar olmakla birlikte kadın için büyük bir stres nedeni olabilmektedir. Doğumdan sonraki 6 ay depresyon için yüksek riskli dönemdir. Postpartum depresyon (PPD) yaygın ve ciddi bir ruh sağlığı sorunudur ve öz bildirim ölçekleri ile belirtiler değerlendirilebilmektedir. Depresyon zaten yeti kaybına neden olan bir hastalık iken, yeni bebeği olmuş anne için önemi daha da artmaktadır. PPD hem anne hem bebeğinin sağlığını etkilemesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacları Manisa'nın bir ilçesinde PPD belirti sıklığını ve PPD belirtisi ile ilişkili etmenleri belirlemek ve PPD belirti varlığının emzirme ile ilişkisini belirlemektir. YÖNTEM: Kesitsel tipteki bu araştırmanın evreni Manisa İli Alaşehir İlçesi 2016 yılında canlı doğum yapan kadınlar olarak alınmış, evren büyüklüğü bir yıl öncesi ile benzer olacağı (n=1464) öngörülerek en küçük örnek büyüklüğü 345 olarak hesaplanmıştır. Mart-Mayıs 2016 tarihlerinde postpartum 4-12 hastasındaki 316 kadına ulaşılmıştır, ulaşma oranı 91.6'dır. Araştırmanın ilk amacı için bağımlı değişken postpartum depresyon (PPD) belirti varlığıdır ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenler sosyoekonomik, doğurganlığa ilişkin ve psiko-sosyal etmenleri içermektedir. İkinci amaç için bağımlı değişken emzirme durumu, temel bağımsız değişken PPD'dir. Emzirme durumu sadece anne sütü alma ve ek gıdaya başlama olarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde ve ortalama veya ortanca değerler ile sunulmuştur. Bağımlı değişken ile bağımlı değişkenler arasındaki ilişki ki-kare, eğimde ki-kare, t testi ve Mann Whitney U testi ile ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Pregnancy and birth can be a major source of stress for women as well as being a usual situation. The next 6 months after birth is a high-risk period for depression. Postpartum depression (PPD) is a common and serious mental health problem and symptoms can be evaluated with self-report scales. While depression is already a disability disease, it is getting more important for the newborn mother. PPD is an important public health problem because it affects the health of both the mother and the baby. The purpose of this study is to determine the frequency of PPD symptoms in a district of Manisa and identifying the factors associate with the PPD symptom. The second purpose is to determine the relationship of PPD symptoms to breastfeeding. METHOD: The universe of this cross-sectional study was taken as the live-born women in Alaşehir District in Manisa in 2016. The smallest sample size was calculated as 345, assuming that the size of the universe will be similar to that of a year ago (n = 1464). From March to May 2016, postpartum 316 women of 4-12 weeks were reached, with a reach of 91.6%. Dependent variable of the first aim is symptom postpartum depression. It was eveluated with Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). The independent variables include socioeconomic, fertility and psycho-social factors. For the second aim, dependent variable breastfeeding status is the basic on independent variable PPD. Breastfeeding status was evaluated as exclusive breastfeeding and supplementation. Descriptive findings are presented in terms of number, percent, and mean or median. The relationship between dependent variables and independent variables was evaluated by chi-square, Fisher's Exact Test, Linear-by-Linear Association, t test, Mann Whitney U test and logistic regression analysis.