Hepatobiliyer inflamasyonlarda troponin düzeylerinin araştırılması
The evaluation of troponin level in hepatobiliary inflamation
  1. Tez No: 458282
  2. Yazar: ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akut hepatobiliyer inflamasyonlarda tam olarak bilinmemesine rağmen troponin düzeylerinin arttığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Bilindiği üzere karın ağrısı, bulantı-kusma, hipo/hipertansiyon şikayetleri akut koroner sendromda da başvuru nedenleri olarak sıklıkla görüldüğünden ayırıcı tanı gerektirmektedir. Bu çalışma akut karın ağrısı, bulantı kusma ile başvuran hastalarda troponin yüksekliğinin olup olmadığını, yüksekliğin istatistiksel anlamlı olup olmadığının belirlenmesi için planlandı. Çalışma 2016 Haziran ile 2015 Haziran arasında bir yıl boyunca başvuran toplam 69 hasta dosyası taranarak yapıldı. Çalışmaya alınan hastaların yapılan değerlendirilmesinde 69 hastanın 6'sında troponin değeri pozitif, 63 hastada troponin değeri negatif bulundu.
Özet (Çeviri)
There are some studies about elevation of troponin levels in acute hepatobiliary inflammations despite the fact that it is not understood yet. Differential diagnosis should be addressed in patients with acute coronary syndrome, since acute abdominal pain, nausea, vomiting, hypo/hypertension complaints are mimicking with this syndrome. This study was planned to determine whether troponin levels were high and this elevation was statistically significant. Study was performed to scan data between June-2015 to June-2016 in 69 patients' record.