Hepatobiliyer hastalıklarda Helicobacter pylori, üst gastrointestinal sistem endoskopik bulguları ve tümör markırlarının değerlendirilmesi
Evaluation of helicobacter pylori, upper gastrointestinal system endoscopic findings and tumor markers in hepatobiliary diseases
  1. Tez No: 479929
  2. Yazar: ADİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖNDER KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
İç Hastalıkları uzmanlık tezi olarak yapılan bu çalışmada kronik viral hepatit B, C, siroz, benign safra yolu hastalığı olan 72 hasta, dispeptik yakınmaları olan 18 kontrol grubu yer aldı. Son yıllarda hepatobiliyer hastalıklarda (kronik viral hepatitler, siroz, malign-benign safra kesesi hastalıkları) Helicobacter pylori (Hp) sıklığının arttığı bunun yanında özellikle inflamasyon ve kanserogenezde rol alabileceği konusu da araştırılmaktadır. Hepatobiliyer sistem kökenli tümör markırları (CEA, CA19-9, AFP) tanısal amaçtan çok hastalığın takibinde kullanılmaktadır. Bunların kronik viral hepatitler, siroz, malign-benign safra yolu hastalıklarının patogenezindeki rolü ve tanısındaki yeri tartışmalıdır. Bizim değerlendirmemizde bening safra yolu hastalıklarında her ne kadar ılımlı yükseklikler görülse de CEA, CA19-9, AFP düzeyleri anlamlı değildi. Kronik viral hepatit B, C'de aynı durum söz konusuydu. Sadece sirozlu hasta grubunda anlamlı olarak CA19-9 yüksekliği vardı. Sirozlu hastalarda CA19-9 düzeyinin arttığı bildirilmiştir. Bu durum, safra yollarında artmış CA19-9 üretimi, kolestaz ve azalmış klirens nedeni ile kan düzeyinin arttığı şeklinde yorumlanmıştır. Malign bir süreçle ilişkilendirilmemiştir. Hasta sayımız kısıtlı olsa da kronik viral hepatit B ve C, siroz, benign safra yolu hastalığına sahip kişilerde endoskopik Hp incelemesi kontrol grubundan farklılık göstermemektedir. Genel kural olarak ileri yaşta dispeptik yakınmalı ve kanama, anemi gibi uyarıcı semptomu olan kişilerde üst gastrointestinal sistem endoskopisi yapılmalıdır. Hp'nin tayini, sonrasında tedavisi ile peptik ülser ve komplikasyonları önlenmiş olur. Hp'nin hepatobiliyer sistem kanserogenezindeki olası rolünü de azaltabiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study which has done as the internal medicine“specialization”thesis, 72 patients of chronic viral hepatitis B, C, cirrhosis and benign cholecystopathy and 18 cases with dyspeptic complaints as the control group were took part. In the recent years, H. Pylori (Hp) prevalance increase in hepatobiliary diseases ( chronic viral hepatitis, cirrhosis, malign-benign cholecystopathies) and possibility of its role especially in the inflammation and carcinogenesis matter were also investigated. Tumor markers (CEA, CA19-9, AFP) are used for follow-up of the disease, not for the purpose of diagnosis in the hepatobiliary system cancers. Their role in the chronic viral hepatitis, cirrhosis, malign-benign cholecystopathies and their place in the diagnosis are controversial. In our evaluation, even moderate increases are seen in benign cholecystopathies, CEA, CA 19-9, AFP level detection has not found significant. It's also same in chronic viral hepatitis B,C. The significant CA 19-9 increase has seen only in cirrhotic patient group. CA 19-9 level increase in cirrhotic patients has been reported. This condition has been explained as serum level increase because of increased CA 19-9 production, cholestasis and decreased clearence. CA 19-9 increase in cirrhotic patients has not been associated with a malign process. Even our patient number is limited, endoscopic Hp examination has no significant difference between the individuals with chronic viral hepatits B and C, cirrhosis, benign cholecystopathy and the control group. As a general rule, upper gastrointestinal system endoscopy should be performed in the individuals who are elderly, has dyspeptic complaint and has alerting symptoms as hemorrhage and anemia. Peptic ulcus and it's complications can be prevented with Hp detection and then. We can also decrease the possible role of Hp in carcinogenesis of hepatobiliary system.