Akut mezenter iskemili olguların tanısında ürotensin ıı düzeylerinin yeri
The place of urotensin ii levels in the diagnosis of acute mesenteric ischemic events
- Tez No: 458294
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tanısı zor ve mortalitesi yüksek bir hastalık grubu olan akut mezenterik iskemide, serum Ürotensin düzeyinin, erken tanıda anlamlı olup olmayacağının ortayakoyulması amaçlandı. Çalışma Fırat Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nun onayı ile Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı bünyesinde planlandı. Çalışmaya Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde AMİ tanısıyla yatırılan 20 hasta, nonspesifik karın ağrısı olan 20 hasta ve karın ağrısı şikayeti olmayan 20 kişi (sağlıklı kontrol grubu ) olmak üzere toplam 60 kişi dahil edildi. Numunelersantrifüje edilerek serum“ürotensin 2”seviyeleri ölçülmek üzere numuneler -20°C'desaklandı. Hastaların demografik bilgileri ve D-dimer, Laktat, AST ve ALP değerleri kaydedildi. Çalışmada elde edilen veriler ortalama ± standart sapma olarak sunulmuştur. Gruplar arasındaki farklılıkların değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analiz (ANOVA) testleri ile post ANOVA testler Tukey B ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Ayrıca gruplardaki verilerin birbirleriyle olan ilişkilerinin incelenmesinde Pearson Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to determine whether the serum urotensin level is significant at early diagnosis of acute mesenteric ischemia, which is a group of diseases that are to diagnose difficult and have high mortality. The study has been planned with the approval of Firat University Clinical Researches Ethics Board in Fırat University Faculty of Medicine General Surgery Department. Total 60 patients, 20 of whom were diagnosed as AMI, 20 of whom had nonspecific abdominal pain and 20 of whom did not have abdominal pain (healthy control group) were included in the study at Fırat University Medical Faculty General Surgery Clinic. The samples were centrifuged and stored at -20 °C to measure serum“urotensin 2”levels. Demographic information and D-dimer, Lactate, AST and ALP values of the patients were recorded. The data obtained in the study has been presented as the mean ± standard deviation. The one-way analysis of variance (ANOVA) tests, post-ANOVA tests, Tukey B and Scheffe tests have been used to assess the differences between the groups. In addition, the Pearson Spearman correlation tests have been used in the analysis of the relationships between the data in the groups.